Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kuru yük gemisi kaçak dolu bota çarptı

  hurriyet.com.tr
  20.09.2015 - 16:59 | Son Güncelleme: 20.09.2015 - 16:59

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmeye çalışan ve içinde 46 kaçak göçmen bulunan lastik bot, bir kuru yük gemisinin çarpması sonucu battı.

  DHA'nın haberine göre; denizde boğulan 4’ü çocuk 13 kişinin cesedi Sahil Güvenlik ekipleri tarafından bulunurken, 20 kişi kurtarıldı. Kayıp göçmenleri arama çalışmaları sürüyor.

  Kazadan sağ kurtulan ve adının Haseen olduğunu söyleyen bir göçmen Yunanistan resmi haber ajansı ANA'ya, içinde bulundukları tekneye bir geminin çarptığını söyledi.

  'GEMİNİN ÜZERİMİZE GELDİĞİNİ GÖRDÜK'

  AFP'nin haberine göre; Haseen, "Karanlıktı, geminin üzerimize doğru geldiğini gördük. El fenerleri ve cep telefonlarıyla dikkat çekmeye çalıştık ama bizi görmediler" dedi.

  Suya atlayan göçmenler, art arda gelen büyük dalgaların arasında başlarını suyun üzerinde tutmaya çalışmış.

  Kuru yük gemisi kaçak dolu bota çarptı MİDİLLİ YOLUNDA BİR AYLAN DAHA…

  Haseen, çocuklarını kaybettiklerini ve karanlıkta onları göremediklerini de sözlerine ekledi.

  Kayıplar arasında yaşları 12'den küçük olan 8 çocuk olduğu belirtildi. Kurtulanlar arasında ise suda en az iki saat geçiren bir anne ve bir bebek de bulunuyor.

  AFP'nin ANA'dan aktardığına göre; göçmenler, Türk bir insan kaçakçısına kişi başı 1000 euro ödedi.  Başta Suriye'deki iç savaştan kaçanlar olmak üzere yüz binlerce kişi Ege Denizi'ni geçerek Türkiye'den Yunanistan'a ulaşmış durumda.

  Yunanistan'a ulaşan göçmenler, diğer Avrupa Birliği ülkelerine giderek iltica başvurusu yapmayı amaçlıyor.

  Kuru yük gemisi kaçak dolu bota çarptı
  Associated Press'in servis ettiği fotoğrafta, Türkiye'den Yunanistan'a geçmeye çalışırken botları bozulan göçmenler görülüyor. Midilli'ye gitmek isteyen çoğu Suriyeli göçmen, yüzerek kıyıya ulaşmaya çabalıyor.


  Etiketler: ege , tekne , facia , göçmen , sahil güvenlik
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı