Ege Haberleri

EGE

  Kuru üzümde kalıntı iddiası

  Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)
  23 Ekim 2015 - 14:58Son Güncelleme : 24 Ekim 2015 - 16:12

  SEZONA düşük rekolteyle başlayan ve fiyat artışı bekleyen kuru üzüm üreticisi, düşüşe geçen fiyatlarla hayal kırıklığı yaşıyor.

  Sezon başında borsalarda 6,5 liradan işlem gören kuru üzümün fiyatı 5 liraya düştü. Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, ilk başta yüksek fiyat nedeniyle ihracatın durma noktasına geldiğini, daha sonra ise ilaç kalıntısı  sorununun ortaya çıktığını bildirdi. Özkasap, “Bu yıl rekolte 190 bin ton. Nisanda don, hazirandaki dolu nedeniyle çok ciddi şekilde verim düştü. Rekoltenin düşük olmasıyla birlikte üzüm fiyatları 3 liradan 6.5 liraya kadar çıktı. Ama rekoltenin az olmasına rağmen şimdi de fiyat düşüşü yaşanıyor. Bunun nedeni üzümdeki ilaç kalıntısı. Bu nedenle Manisalı ihracatçı ürün göndermekte sıkıntı çekiyor. 

  Ya vezir ya rezil olacağız

  Kuru üzümde kalıntı iddiası

  2016 için şimdiden önlem alınması gerektiğini dile getiren Özkasap, Avrupa ülkelerinin kalıntı konusunda artık daha titiz davrandığını ve tüm değerleri ölçmeye başladığını ifade etti. Özkasap, “Bunu 2016 mahsulünde yapmamız gerekiyor. Önlemimizi alacağız. 2016'da iyi tarım uygulayacağız. İlerisini gören vezir, göremeyen rezil olur. Bunu dikkate alıp, üretici olarak kendimize çeki düzen vereceğiz. Şu an, ‘alıntı var, fiyatlar düşüyor' diye bekliyorlar. Manisa olarak, 'Dünyanın en kaliteli üzümünü üretiyoruz' diyorsak üreticiyi bilgilendireceğiz, ilacı biraz daha az atacağız. Kalıntı oranı düşük ilaçlar kullanacağız. Organiğe yöneleceğiz” ifadesini kullandı.  

  Etiketler: kuru üzüm , kalıntı
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı