Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kuru üzüm büyüklüğünde bir kalp

Ayşen GÜR

-Önceki gün televizyonda belediye başkanını gördüm. Sokaktaki insanlara para vermememiz gerektiğini söylüyor. Onların yarısının bağımlı olduklarını, parayı uyuşturucuya harcadıklarını söylüyor.

-Doğru ama diğer yarısı da yiyecek ve barınağa yatırır.

-Belediye başkanı ihtiyaç duyan herkese parasız yatak ve sıcak yemek verildiğini söylüyor.

-Bu durumda neden bu kadar çok insanın sokaklarda uyuyup çöp kutularından çöplendiğini merak ediyorum.

-Belediye başkanı camları silenleri de ortadan kaldırmak istiyor. Biliyorsun, gerekli olsun ya da olmasın otomobilinin ön camını silen ve para vermeni bekleyenler. Başkan bu görüntüden hoşlanmadığını, sokakta böyle çalışanları sevmediğini söylüyor.

-Haklı. Ayrıca sakat falan da değiller. İnsanları soymalı ya da içki dükkanlarına gizlice girmeliler. Yani kamuoyunun gözü önünde olmamalılar.

-Anladığım kadarıyla belediye başkanının büyük bir hayranı değilsin.

-İdare eder herhalde. Sanırım kuru üzüm büyüklüğünde bir kalbi var ama belki de böyle olması gerekiyor, iş tanımının bir parçası bu da.

* * *

İki kişi arasında geçen bu konuşma bir romandan alınma (Lawrence Block, Bıçak Sırtı, Türkçesi Şen Süer Kaya, Oğlak Yayınları, İstanbul).

Sözü edilen de, Türkiye'deki bir belediye başkanı değil, New York'un belediye başkanı Rudy Giuliani.

Popüler Amerikan romanları belediye başkanına yönelen oklarla dolu.

Halbuki adam pek karizmatik, pek başarılı. Şöyle sert, tuttuğunu koparan biri. New York'u ‘‘adam etmesiyle’’ tanınıyor. Yani, yabancı Batı ülkelerinden kendilerine durmadan örnekler arayan, cart-curt etmeye, asıp kesmeye, iktidar gösterilerine çok düşkün olan politikacılarımızın tam bayılacağı bir tip...

Ama bu roman konuşmasından öğrendiğimiz bir başka şey var. O da günümüzün global sorununa, yani sokaklarda yatıp kalkan evsizlere, otomobil camlarını kirli bezleriyle silmeye çalışan işsizlere, global bir çözüm önerildiği:

Aman onlara yardım etmeyin! Sakın onlara acımayın! Çözüm bu değil!

İyi de çözüm nerede?

New York Belediye Başkanı'nın önerdiği gibi tozları halının altına süpürmekte, görüntüyü düzeltip cila atmakta değil.

Öyleyse izin verin, gerçek bir çözüm bulunana kadar, acımaya ve yardım etmeye devam edelim.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI