GAZİANTEP HABERLERİ

Kuru Meyve İhracatı Ekim Ayında Artış Gösterdi

IHA
23 Ekim 2015 - 15:52Son Güncelleme : 23 Ekim 2015 - 15:53

KURU MEYVE İHRACATI EKİM AYINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

IHA

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği(GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Abdulkadir Çıkmaz, Ekim ayında kuru meyve ihracatında yüzde 61,9’luk bir artış sağlandığını söyledi.
GAİB üyeleri, hizmet binasında toplanarak ihracatı değerlendirdi. Çıkmaz açıklamada, Ekim ayı kuru meyve ihracatında bir önceki yılın Ekim ayına oranla yüzde 61,9 artışla 18 milyon 121 bin dolarlık kuru meyve ihraç ettiklerini, Ocak-Ekim 2015 döneminde ise geçen yılın aynı dönemine oranla ihracatın yüzde 7,3 artış gösterdiğini söyledi. Çıkmaz, bu dönemde 152 milyon 886 bin dolarlık kuru meyve ihracatı yaptıklarını sözlerine ekledi. Başkan Abdulkadir Çıkmaz ihracatın arttırılması yönündeki çalışmaların sürdüğüne dikkat çekti. Bu yıl hasatın da beklenenin üzeninde olduğunu ifade eden Başkan Çıkmaz, Ocak Eylül döneminde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünler arasında Antep fıstığının ilk sırada yer aldığını, çam fıstığı, kuru kaysı, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kaysı ve zerdali çekirdeği ve diğer kuru meyveler yanında leblebi ve kavrulmuş meyvelerin ihraç edildiğini belirtti.
Kuru meyve ihracatı alanında ihracat gerçekleştirilen ülke grupları bazında en fazla Avrupa Birliği ülkelerine ihracat gerçekleştirildiğini de kaydeden Başkan Çıkmaz Ortadoğu ülkelerinin ikinci sırada yer aldığını belirtti. Çıkmaz, diğer Avrupa ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Eski Doğu Bloku ülkeler, ABD, Afrika ülkeleriyle Asya ve Okyanusya ülkelerine de ihracat gerçekleştirildiğini belirtti. Ülke bazında bakıldığında kuru meyve için en büyük alıcının İtalya, ABD ve Almanya olduğunu sözlerine ekleyen Çıkmaz, bu ülkeleri ise Irak, İran, İspanya Cezayir ve Fransa’nın takip ettiğini belirtti. Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdulkadir Çıkmaz yaptığı genel değerlendirmede, "İhracatçılarımız yoğun bir tempo ile çalışmalarını sürdürüyor. Mevsim itibarıyla kuru meyve ihracatında önemli bir rekolte sağlandı. Bunların en iyi koşullarda dünya pazarlarında alıcı bulması yönünde ihracatçı firmalarımız ve tanıtım gruplarımız çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz yılın Ekim ayına oranla bugün itibarıyla %61,9’lık bir artış söz konusu. Dönemsel olarak bakıldığında ise Ocak- Ekim dönemleri açısından geçen yıla oranla 7,1’lik bir artış söz konusudur. Önümüzdeki süreçte de çalışmalarımızı aynı şekilde sürdüreceğiz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Kuru Meyve İhracatı Ekim Ayında Artış Gösterdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2015 tarihinde saat 15 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kuru Meyve İhracatı Ekim Ayında Artış Gösterdi haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:00
  • Guneş
   05:44
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:28
  • Akşam
   19:25
  • Yatsı
   20:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı