Kürtün silah fabrikası zor durumda

Hürriyet Haber
17.12.2009 - 10:57 | Son Güncelleme: 17.12.2009 - 11:06

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde bulunan ve ekonomik sıkıntı nedeniyle yaklaşık iki yıldır çalışmayan Kürtün Silah Fabrikası'nın üretime geçebilmesi için ortak aranıyor.

Fabrika Müdürü Züftü Yondemir, fabrikayı 2004 yılında, 470 bin liraya Gümüşhane İl Özel İdaresi'nden borçlarıyla birlikte satın aldıklarını ancak fabrikanın görünmeyen borçlarının ortaya çıktığını söyledi.

Yondemir, fabrikayı alırken, parçaları hazır 2 bin 300 adet silahı teslim etmeleri zorunluluklarının bulunduğunu, bunları yaparken bir yandan da Trabzon Silah Fabrikası'ndan iş aldıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 30 kişi istihdam ediyorduk. Bu çalışmayı yaparken devlete olan borçlarımızı ödemede zorlandık. Zira bize bırakılan parçalarla teslim edilmesi gereken silahların projesi birbirini tutmuyordu. Mecburen parçaları yeniden yapmak zorunda kaldık. Bir tabancayı 230 liraya mal ettik ancak sadece 49 lira karşılığında monte ederek devlete teslim ettik. 2 bin 300 tabancayı yapıp devretmek 3 yılımızı aldı. Fabrikayı 470 bin liraya aldık, teslim ettiğimiz tabancaları ise 529 bin liraya mal ettik. Böylece fabrikayı nereden bakarsanız 1 milyon liraya almış olduk. Fabrikanın Maliyeye borçları vardı, onları yine biz ödedik. Borçların tümü de faizli borçlardı.”

Kendilerinden önce yapılan üretimlerin proje dışı olması nedeniyle tabancaların sürekli arıza verdiğini dile getiren Yondemir, “Fabrika olarak arıza yapan silahları ücretsiz olarak tamir etmek zorunda kaldık. Piyasada bulunan 3 bin tabancayı da tamir ederek müşterilere yeniden teslim ettik. Tüm masraflar bizden çıktı. Bu durum başka müşterilerin kaçmasına neden oldu” dedi.

Yondemir, 2007 yılına kadar standart çalışmalarını sürdürdüklerini anlatarak, “2 yıl önce yaşanan fırtına dolayısıyla fabrikamız büyük hasar gördü. Fabrikamızın bir bölümü çöktü. Kasırgaya dayanmadı. Bu afet nedeniyle 2007 yılının sonunda üretimi durdurduk. Ekonomimiz zaten bitme seviyesindeydi. Elimiz ayağımız bağlandı” diye konuştu.

“YURT DIŞI BAĞLANTILARI KURDUK ANCAK KARŞILIĞINI ALAMADIK”

Yaşanan bu sıkıntılara rağmen üretime geçmek için çaba harcadıklarını vurgulayan Yondemir, şunları söyledi:

“Yurt dışında bazı bağlantılar kurduk. Umman'a 3 bin 500 adet silah satmak için bağlantı kurduk. Fakat Umman, NATO ülkesi olmadığı için silah satışı yapamadık. Tayland'dan tanesi 260 dolarak 2 bin 500 adet silah siparişi aldık. Son aşamada Tayland'da darbe oldu. Yeni hükümet kurulunca yaptığımız ihale de yatmış oldu. Lübnan'dan 5 bin adet tabanca siparişi aldık, yazışmalara başladık, her şey tamam noktasına geldi, bu kez de Lübnan'a İsrail saldırdı. O ihalemiz de yattı. Çok bağlantılar kurduk ama karşılığını almak bir türlü nasip olmadı.”

Şu anda Latin Amerika ve Avrupa ülkeleriyle girişimlere başladıklarını belirten Yondemir, “Peru ve Arjantin ile görüşmelerimiz var. Özellikle Almanya ile yazışmalar içerisindeyiz. Ancak şu anda silahı üretip verecek ekonomimiz yok. Tek çıkış yolumuz ortak bulmaktan geçiyor. Eğer ortak bulabilirsek bağlantı kurduğumuz ülkelere silah yapıp satacağız. Şu anda siparişleri yerine getirecek durumumuz yok. Ekonomimiz çökmüş durumda. Gerekli sermayeyi temin ettiğimiz takdirde hemen 30 işçiyle işe başlayıp, alınan siparişleri yerine getireceğiz. Ortak bulabilirsek hem ortağımız hem işçimiz hem de biz kazanacağız” dedi.

Fabrikalarına ortak olacak olan iş adamına fabrikanın yüzde 49'unu vereceklerini ifade eden Yondemir, “Şu anda bana 700 bin lira lazım. Bunu temin ettiğim takdirde fabrikamın cirosunu çok kısa bir süre içerisinde 10 milyon dolar yapabileceğim. En az rakam bu. Tüm satışlarımız yurt dışına olacak, yurt içine ise aylık 200 adet silah satışımız olacak. Bu 200 silah ile de fabrikanın masraflarını ve işçilerin giderlerini karşılamış olacağız. Yurt dışından gelecek olan para ile de tamamen tesisimizi büyüterek tüm dünyaya açılmayı planlıyorum” diye konuştu.

Yondemir, 350 bin avroluk makine parkurları olduğunu anlatarak, “Yurt dışına satış yapmak için bu parkuru daha da büyütmemiz gerekecek. Trabzon'a, Ankara'ya, İstanbul'a silah gönderir gibi kargo ile yurt dışına rahatlıkla gönderebileceğiz” dedi.

22 MODEL SİLAH ÜRETİYORLAR

Fabrikalarında “GÜMÜŞAY” marka 22 model silah üretebildiklerini dile getiren Yondemir, “Her tabancamız 40 bin mermi atabilme kapasitesine sahip. Silahlarımızın düşme ya da darbe halinde emniyeti vardır. Kesinlikle ateş almayacak özelliğe sahiptirler. Toplu tabancaya dünyada ilk kez emniyet mandalını biz yaptık” diye konuştu.

Yondemir, ne yaparlarsa yapsınlar, kaçak silah imalatının kendilerine büyük zararı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Vatandaş ruhsat almaktan kaçınıyor. Birçok insan fabrikamıza gelip tabancaları görüyor. Almak istiyor ama ruhsatı söz konusu edince vazgeçiyor. Vatandaş, 'ruhsat almak zor, her sene vergisi var' diyor ve almaktan vazgeçiyor. Vatandaş gidiyor, tutturduğu fiyata silah alıyor. Vatandaş ruhsat konusunda çok bilinçsiz. Gidip kaçak silah alıyor, bu da bizim satışlarımızı engelliyor. Ürettiğimiz silahları Başbakanımıza, Milli Savunma Bakanımıza ve birçok bürokrata hediye ettik, onlara örnek teşkil etsin diye. Fakat bilmiyorlar ki, onlar bizim ürettiğimiz silahları taşırken bu silahları üreten fabrika batıyor.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı