Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Kurtuluşumuz İslam'la rabıtayı güçlendirmekte'

  Burcu PURTUL UÇAR/İSTANBUL
  02 Haziran 2017 - 23:52Son Güncelleme : 02 Haziran 2017 - 23:52

  ULUSLARARASI Hilye-i Şerif Yarışması Ödül Töreni dün İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapıldı. Ödül töreni ve Uluslararası Hüsn-i Hat ve Hilye-i Şerif Sempozyumu’na katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

  “Müslümanların hem kendi aralarındaki çatışmalarda hem de dış güçlerin saldırılarıyla zulme uğradığı, kayıplar verdiği, acı çektiği bir dönemde Peygamber Efendimize olan özlemimiz çok daha da anlam kazanıyor. Müslümanlar olarak maruz kaldığımız tüm sıkıntıların ona ve tebliğcisi olduğu dine yeterince sahip çıkamamış olmamamızdan kaynaklandığını çok iyi biliyoruz. Müslümanlar olarak yaşadığımız zilletten kurtuluşumuz, dinimiz İslam’la aramızdaki rabıtayı güçlendirmemizden geçiyor. Bu süreç, Peygamber Efendimizin bize bıraktığı miras, sahip çıkabildiğimiz hayatı ve mesajlarını anlayıp yaşayabildiğimiz ölçüde hızlanacaktır. Sadece Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi’ndeki tavsiyelerini hakkıyla yerine getirmek dahi Müslümanları kurtuluşa götürmeye yeter.”
  Konuşma sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Irak asıllı hat sanatçısı Hadi Kerküki’nin Hilye-i Şerif tablosu hediye edildi.

  'ÖZLEMİMİZİ EN GÜZEL HİLYELER ANLATIYOR'
  CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Uluslararası Hilye-i Şerif Yarışması Ödül Töreni ve Uluslararası Hüsn-i Hat ve Hilye-i Şerif Sempozyumu’nda, yarışmada dereceye giren hattatları tebrik etti. Erdoğan, eserleri tek tek gezip görme imkânı bulduğunu ve iftihar ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sempozyuma tebliğ ve değerlendirmeleriyle katkı veren hocalara, sanatçılara da teşekkür ederek, etkinliğin düzenlenmesinde ön ayak olan Mehmet Çebi’yi kutladı. Cumhurbaşkanı, konuşmasında, Peygamber’in güzel cismini, ahlakını ve davranışlarını anlatan hilyelerin bu medeniyet coğrafyasının en nadide eserleri olduğunu dile getirerek şöyle devam etti: “Kur’an-ı Kerim’de pek çok yerde Rabbimizin övgüsüne mazhar olan Peygamber Efendimize olan muhabbetimizi, sevgimizi, aşkımızı hilyeler aracılığıyla ifade ediyoruz. Ashabının bile görmeye, konuşmaya, birlikte olmaya doyamadığı Peygamber Efendimize olan özlemimizi en güzel hilyeler anlatıyor.”

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı