Ege Haberleri

  Kurtuluş termalde

  Hürriyet Haber
  27.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Vali Kemal Nehrozoğlu, jeotermal enerjiyle ısınmanın büyük enerji tasarrufu sağlayacağını belirtti. Balçova'dan sonra sıra Hatay'la Seferihisar'da

  İZMİR Valisi Kemal Nehrozoğlu, uzun süredir devam eden Isınmada Termal Enerji Kullanımı Projesi'ne hız kazandırıldığını söyledi. Nehrozoğlu, projenin uygulanmasıyla büyük enerji tasarrufu sağlanacağını belirtti.

  Proje, yakında tamamlanacak

  KIŞ aylarında ısınmada yoğun elektrik kullanımının dağıtım hatlarını iflas ettirdiğini söyleyen Nehrozoğlu, ‘‘Vatandaşın çektiği sıkıntı, bizi daha yoğun çalışmaya itti. Yakın zamanda proje tamamlanmış olacak'' dedi.

  Çiğli'de yeni kaynak

  VALİ Nehrozoğlu, Balçova ve Seferihisar'da iki proje uygulanacağını belirterek, ‘‘Ayrıca Karşıyaka'da da olumlu sonuçlar aldık. Çiğli'de yeni bir kaynak bulundu. Araştırmalarını sürdürüyoruz'' diye konuştu.

  10 bin konut ısıtılır

  PROJE kapsamında Balçova'da 20 bin, Seferihisar ve çevresinde 20 bin, Hatay'da 40 bin konutun ısıtılacağını söyleyen Nehrozoğlu, ‘‘Çiğli'deki kaynağın da beklenen kapasitede olması halinde İzmir'de en az 100 bin konut termal suyla ısınacak'' dedi.

  İzmir için büyük şans

  TÜRKİYE genelinde alternatif enerji yöntemlerinin araştırılması gerektiğini vurgulayan Nehrozoğlu, jeotermalin İzmir için şans olduğunu vurguladı. Vali, jeotermalin ısınmanın yanısıra enerji üretiminde de kullanılabileceğini söyledi.

  Projenin içeriği

  BALÇOVA'DA 1995'te başlanan projenin ilk etabı tamamlanarak 7500 konut termal suyla ısıtılmaya başlandı. Bugünün birim fiyatlarıyla 10 milyon 300 bin dolarlık proje için bağlantı yapılan konutlardan 1250'şer dolar katılım payı toplandı. İkinci etapta 20 bin konutun daha sisteme alınması amaçlanıyor. Projenin bu bölümünün yaklaşık 30 milyon dolara malolması bekleniyor. Seferihisar'daki rezervin 400 bin konutu ısıtabileceği hesaplanıyor. Proje kapsamında Ürkmez, Doğanbey, Payamlı, Seferihisar, Hatay güzergahına döşenecek 67 kilometrelik boru hattıyla ilk etapta ilçe çevresinde 20 bin, Hatay'da 40 bin konutun ısıtılması amaçlanıyor.

  Denge sağlanacak

  SEFERİHİSAR Kaymakamı Murat Kocabaş, projenin yakın zamanda hayata geçirileceğini vurgulayarak, ‘‘Termal su seracılık ve turizmin yanısıra artık ısınma için de kullanılacak. Kullanılacak su geri dönerek hem borularda kalker birikimi, hem de yeraltı su dengesinin bozulması engellenecek. Ayrıca çıkan suyun yüzde 50'sindeki buhar alternatif enerji üretiminde kullanılabilir'' dedi.

  Çevreci enerji

  BALÇOVA Belediye Başkanı Ali İhsan Ülker proje için halktan baskı gördüklerini belirtti, ‘‘Projenin yüzde 60'ı vatandaşın katılım paylarıyla finanse edilecek. İl Özel İdare Müdürlüğü maliyetin sadece yüzde 40'ını karşılayacak. Elimizde çevreci bir enerji kaynağı var. Artık çöplerden kül toplamak zorunda kalmayacağız'' dedi. Ayrıca Çiğli, Aliağa, Menemen ve Dikili'deki kaynakların İzmir'in ısınmasını büyük ölçüde karşılayacağını ortaya çıkardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı