ESKİŞEHİR HABERLERİ

Kurtuluş Pazarı Esnafı Yeniden Planlanma Yapılsın İstiyor

IHA
13.08.2015 - 13:45Son Güncelleme :

"11 SENE SONRA TEZGAHIMI KAPATTIM"

IHA

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, Kurtuluş Mahallesi’nde bulunan pazarın ilk açıldığı zamanlardaki haliyle şimdiki arasında çok fark olduğunu, ana caddenin gayet güzel işlediğini, ancak arka caddelerin ise çöplük haline geldiğini belirtti.
Eskişehir’deki Kurtuluş pazar yerini esnaf yavaş yavaş boşaltıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan 2004 yılında açılan ve yaklaşık 400 esnafı barındıran pazar yerinde bugünlerde 150-200 civarı esnafın bulunduğunu dile getiren Başkan Buluşan, esnafın tezgahlarını bir bir boşalttığını söyledi. Buluşan, “Ben 11 sene sonra tezgahımı kapattım. Üreticiyim ve kendi ürettiğimi satıyorum. Benim masrafım esnafa göre daha az olmasına rağmen tezgahımı kapattım” diyerek durumu açıkladı.
Pazarın atıl durumda olduğunu ve birçok nedeninin olduğunu da ifade eden Başkan Buluşan, “Pazar her geçen yıl bitiyor. Bunun başlıca sebebi planlamadaki yanlışlıklar, sadece ortadaki ana cadde işliyor. Pazara her köşeden giriş var ve iki tane de ana giriş var. Fakat bu iki girişte ana caddeye çıkıyor. Pazar yaygın bir şekilde değil, sadece orta caddeye hizmet ediyor. Vatandaş ara sokaklara uğramadan alışverişini yapabiliyor. İkinci sebep pazarın içine yapılan barakalar. Bu baraka sistemi değişmeli, sade bir tezgah şekline dönüşmeli, pazarın bir ucundan diğer ucunun görünebilmesi lazım. Vatandaş ara sokaklara girmiyor, sebebi de barakaların arkalarının ıssız olması. Bir diğer problem de otopark problemi. Pazar yerine ait olması gereken otopark başkasının elinde. Vatandaş alışverişe geldiği zaman ücretsiz bir şekilde arabasını otoparka bırakabilmeli. Otopark girişleri ve otoparkın içinden pazara çıkışlar da çok yanlış planlanmış. Bütün çıkışlar yine ortadaki caddeye hizmet ediyor. Otopark pazarcılar odasına bağlı olarak kurulacak bir şirkete verilmeli. Bu şirket pazarın temizliği, pazarın bakımı, otoparkına ve her şeyine bakmalı. Cüzi bir geliri olmalı buna karşılıkta hizmet vermeli. Pazarın etrafındaki otopark olayı da sıkıntılı burada da bizim esnafımızın hatası var. Esnaf pazarın kenarına kamyonunu çekiyor ve gidiyor. Böyle olunca vatandaşın arabasına yer kalmıyor” dedi.
“PAZAR DENETLENMELİ VE PLANLAMA YENİDEN YAPILMALI"
Pazarda temizlik probleminin olduğunu anlatan esnaf Alaattin Erpek, başıboş bırakılan bu yerin Eskişehir’e yakışmadığını aktardı. Erpek, “Pazar vatandaşın mutfağı demek, fakat bu pazarın büyük bir temizlik problemi var. Çok fazla sinek var ve ilaçlaması lazım. İçeride böyle bir manzaranın olması bizleri rahatsız ediyor. Gerekli mercilerin burayı denetlemesini ve planlamasını tekrar yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Kurtuluş Pazarı Esnafı Yeniden Planlanma Yapılsın İstiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kurtuluş Pazarı Esnafı Yeniden Planlanma Yapılsın İstiyor haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:17
 • Guneş
  08:03
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı