Ege Haberleri

EGE

  Kurtuluş günü bayram olacak

  İZMİR, (DHA)
  03.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.09.2012 - 16:18

  Büyükşehir Belediyesi, 9 Eylül İzmir’in işgalden kurtuluşunun 90’ıncı yılını birbirinden renkli etkinliklerle kutlayacak. Başkan Aziz Kocaoğlu Basmane’den başlayacak Zafer Yürüyüşü’ne tüm İzmirlileri davet etti.

  Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması anlamına gelen İzmir’in kurtuluşunu, 90’ıncı yılında büyük coşkuyla kutlamaya hazırlanıyor. Vatandaşlar, bu özel günü 5-9 Eylül tarihleri arasında Büyükşehir’in etkinlikleriyle İzmir’e yakışan şekilde kutlayacak. Zafer yürüyüşü, yol koşusu, Basın Müzesi açılışı, fotoğraf sergisi, söyleşi, panel, Türk Yıldızları ve solo akrobasi gösterileri, fener alayı ve Zerrin Özer konseri gibi etkinlikler, kutlama programına renk katacak.

  Başkan’dan çağrı
  Başkan Aziz Kocaoğlu, 9 Eylül Pazar sabahı gerçekleştirilecek Zafer Yürüyüşü’ne tüm İzmirlileri davet etti. Kocaoğlu, “09.00’da Basmane Meydanı’ndan başlayarak 1920’lerde olduğu gibi büyük bir kurtuluş yürüyüşüyle Cumhuriyet Meydanı’na geleceğiz ve 9 Eylül’ü kutlayacağız. Öyle kalabalık olalım ki, 9 Eylül’ün ne anlama geldiğini tüm dünya alem İzmir’den görsün. Türk milletinin bölünmez bütünlüğünü İzmir’den bir kez yüksek sesle daha bağıralım, haykıralım” dedi.

  Program çok yoğun
  Kutlama programı, 90. Yıl Hentbol Turnuvası ile başlayacak. Turnuvanın adresi Kültürpark Celal Atik Spor Salonu. 6 Eylül Perşembe saat 10.00’da, Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ege Üniversitesi’nin işbirliğinde Ayavukla Kilisesi’nde kente kazandırılan ‘Basın Müzesi’ açılacak. Aynı gün 18.00’de, İzmir Sanat’ta ’90. Yılda Bir Kent 9 Kitap’ başlıklı söyleşi gerçekleşecek. 7 Eylül’ün etkinlikleri kültür ağırlıklı olacak. Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde 18.00’de ’90. Yılın Birikimi, Smyrna’dan İzmir’e’ konulu panel düzenlenecek. 19.00’da ise aynı yerde ‘1922 İzmir Yangını Belgeseli’ İzmirlilere tanıtılacak. ’90. Yıl Daveti’ ise 8 Eylül Cumartesi saat 19.30’da İnciraltı Kent Ormanı’nda yapılacak.

  10 km koşacaklar
  9 Eylül Pazar programı 09.00’da ’90. Yıl Yol Koşusu’ ile start alacak. İnciraltı Dokuz Eylül Su Ürünleri Enstitüsü önünden başlayacak 10 kilometrelik koşu, Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak. Koşuya 18 yaş ve üstü, kulüp ve ferdi lisanslı sporcular katılabilecek. Etkinlikler çerçevesinde saat 09.30’a ise tüm İzmirlilerin katılımıyla “90. Yıl Zafer Yürüyüşü’ gerçekleşecek. Basmane Karakolu önünden başlayacak yürüyüş, Anafartalar ve İkiçeşmelik’i takiben Cumhuriyet Meydanı’nda bitecek. 10.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla resmi tören yapılacak. Törenin ardından katılımcılar, saat 11.30’da Vasıf Çınar Meydanı’ndaki ‘Bir Destandır 9 Eylül’ fotoğraf sergisinin açılışına katılacak. 18.00’de Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleşecek ‘Türk Yıldızları ve Solo Trük Akrobasi Gösterileri’ kutlamalara ayrı renk katacak.
  Kutlamalar çerçevesinde ayrıca, tüm İzmirli bisikletseverlerin katılabileceği ‘9 Eylül Bisiklet Turu’ düzenlenecek. Saat 18.00’de Saat Kulesi önünden start alacak bisiklet tutkunları, turu Havagazı Fabrikası’nda noktalayacak. 20.30’daki Fener Alayı, bu yıl da Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak Gündoğdu’da sonlanacak. Kutlamaların son programı ise Gündoğdu’daki Zerrin Özer konseri. Sevilen sanatçı, İzmirli hayranlarıyla saat 21.00’de buluşacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı