ANKARA HABERLERİ

Kurtulmuş: İncirlik üssünü şartlar dolayısıyla Almanların ziyaret etmesi şimdilik uygun değil (1) 

DHA
05.06.2017 - 20:08Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

 

(KATAR KRİZİ) "SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ BİR ÇOK ÜLKE İLE İKİLİ TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPARAK SORUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN AKTİF BİR ŞEKİLDE SÜRECE DAHİL OLMUŞTUR" 

"KABİNE REVİZYONU KONUŞULMAZ GEREK DUYULURSA YAPILIR" 


Hakime TORUN / ANKARA (DHA)  - HÜKÜMET Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü'nü ziyaret etme taleplerine ilişkin, "Bu görüşmenin yapılmış olması başlı başına olumlu bir adımdır. İncirlik üssü Türk üssüdür. Konya'daki ise NATO üssüdür. Şartlar dolayısıyla İncirlik üssüne bu heyetin içerisinde Türkiye'nin İncirlik üssüne Almanların ziyaret etmesi şimdilik şartlar dolayısıyla uygun olmadığı Dişişleri Bakanı tarafından muhatabına iletilmiştir. İncirlik Üssü bu kadar gerginlik falan konuşuluyor. Biz, onlar görüşlerini söyledi. İncirlik bir Türk üssü altını çizmek isterim. İncirlik'ten çekilmeme kararı tamamen Almanya'nın tek taraflı olarak alacağı bir karardır. O karara söyleyecek bir şeyimiz yok" dedi. 


Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrasında basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile olan görüşmesi ve Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü'nü ziyaret etme taleplerine ilişkin Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı: "Bu görüşmenin yapılmış olması başlı başına olumlu bir adımdır. Özelikle referandum sürecinde yaşanan gerginliklerin geride bırakılması ile ilgili her iki tarafın iradesi ortada. Dışişleri bakanımız mevkidaşına Türkiye'nin gerekli hassasiyetlerini bir kez daha hatırlatmıştır. PKK, FETÖ ve Türkiye düşmanı terör örgütlerine karşı Almanya'da hassas olunması ve bunlara hiçbir şekilde destek verilmemesi ile ilgili talebimiz bir kez daha gündeme gelmiştir. 

4 BİN 500  DOSYANIN YENİDEN AÇILMASI MESELESİ DE BU TALEBİMİZİN BİR KARŞILIĞIDIR
4 bin 500  dosyanın yeniden açılması meselesi de bu talebimizin bir karşılığıdır. Ayrıca Türk vatandaşlarına Almanya'nın  bazı yerlerinde yapılan baskıların referandumda evet oyu verilmesinden dolayı ortaya çıkan baskıların da kabul edilmez olduğu ifade edilmiştir. Orada yaşayan vatandaşlarımız Almanya'nın bir parçasıdır. Evet Türk'ler. Siyasi tercihlerinden dolayı herhangi bir baskı altına alınmaları asla kabul edilemez.  

İNCİRLİK ÜSSÜNÜ ALMANLARIN ZİYARET ETMESİ ŞİMDİLİK UYGUN DEĞİL 
İncirlik üssü Türk üssüdür. Konya'daki ise NATO üssüdür. Şartlar dolayısıyla İncirlik üssüne bu heyetin içerisinde Türkiye'nin İncirlik üssüne Almanların ziyaret etmesi şimdilik şartlar dolayısıyla uygun olmadığı Dişişleri Bakanı tarafından muhatabına iletilmiştir.

KONYA'YA GELECEK OLANLARIN TÜRKİYE KARŞITI MİLLETVEKİLLERİNİN BU LİSTEDE OLMAMASI TAVSİYE EDİLDİ 
Konya'ya gelecek olanların da eğer gelirlerse Türkiye karşıtı eylemlilik içinde olan milletvekillerinin bu listede olmamasını kendilerine tavsiye olarak iletilmiştir. 

ÇETİN KONULARIN MÜZAKERE EDİLDİĞİ AÇIKTIR
Çetin konuların müzakere edildiği açıktır. Müzakerenin yapılmış olması Almanya'nın kendi durumunu gözden geçirerek ilişkilerin normalleşmesi için adım atması önemlidir. Bunu bir olumlu adım olarak görerek daha ileri adımların atılmasını temin etmeye çalışacağız. 

İNCİRLİK'TEN ÇEKİLMEME KARARI TAMAMEN ALMANYA'NIN TEK TARAFLI OLARAK ALACAĞI BİR KARAR
İncirlik Üssü bu kadar gerginlik falan konuşuluyor. Biz, onlar görüşlerini söyledi. İncirlik bir Türk üssü altını çizmek isterim. İncirlik'ten çekilmeme kararı tamamen Almanya'nın tek taraflı olarak alacağı bir karardır. O karara söyleyecek bir şeyimiz yok. Sayın Gabriel böyle bir açıklama yaptı Alman Parlamentosu buna karar verecek. İncirlik'ten çekilip çekilmeme kararı bizim dahil olabileceğimiz bir karar değil Almanya'nın kendi kararıdır." 

"KABİNE REVİZYONU KONUŞULMAZ GEREK DUYULURSA YAPILIR" 
Kabine revizyonunun söz konusu olup olmayacağına ilişkin bir soruya Kurtulmuş, "Siyasetin doğası gereği bir takım görevler birilerine tevdi edilir daha sonra başkalarına da tevdi edilir. Kabine revizyonu, bakan değişmesi, siyasetin doğasında olan şeyler. Konuşulmaz gerek duyulursa ihtiyaç duyulursa her hükümetin bir hedefi, program var şöyle olmasın da böyle olsun denilirse yapılır. Türkiye'ni gündemini meşgul etmemize gerek yok" dedi.  

(KATAR KRİZİ) CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TELEFON TRAFİĞİ 
"Katar krizine" ilişkin Kurtulmuş, "Diplomasi yolu ile bir çözüm bulunması önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanlığı sıfatı ile de bugün de başlamıştır. Çok sayıda devlet ve hükümet başkanı ile bir kısmı İslam ülkesi bir kısmı batı ülkesi ile ikili telefon görüşmesi yaparak sorunun çözülmesi için aktif bir şekilde sürece dahil olmuştur. Önemli bir kriz gibi görünüyor. Bunun daha fazla büyümeden çözülmesi gerekir. Türkiye olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğiz. Asıl olan diplomasi kanallarının açık tutulması. Katar ile irtibatlı olarak diplomasi kanallarının açık tutulmasına gayret sarf ediyoruz" diye konuştu.  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kurtulmuş: İncirlik üssünü şartlar dolayısıyla Almanların ziyaret etmesi şimdilik uygun değil (1)  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Haziran 2018, Pazar
 • İmsak
  03:17
 • Guneş
  05:12
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  22:13
Sayfa Başı