ANKARA HABERLERİ

Kurtulmuş, ‘bitmeyen senfoni’ için tarih verdi

Turan YILMAZ
07.12.2017 - 15:53Son Güncelleme :

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yeni CSO binasının 2019 seçimlerine yetiştirileceğini söyledi. Bakan Kurtulmuş, CSO inşaatında yaşanan hırsızlık olayı için soruşturma başlattıklarını belirterek, “Tamamen müteahhidin sorumluluğunda, bakanlığın değil” dedi.

Turan YILMAZ

Bakan Numan Kurtulmuş, dün bir grup gazeteciyle bir araya geldi. İstanbul’daki Atatürk Kültür Merkezi’nin(AKM) ardından Ankarada’daki AKM için de planlamalar yapıldığını belirten Kurtulmuş, “Adım atılacak. Hazırlıkları tamamlayıp harekete geçeceğiz” bilgisini verdi.
Şu an acil olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın(CSO) yeni binasını bitirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 1991’den beri devam ediyor. Seçime bitireceğiz inşallah. Ben de anlamadım çok uzamış. Yapıldığında çok iyi projeymiş. Mimari olarak çok güzel. Orkestra çukuru, salondaki akustik mimarisi, tamamlanırsa çok güzel olacak” diye konuştu.

HIRSIZLIK SORUŞTURMASI

Bakan Numan Kurtulmuş, yapımı süren inşaatta yaşanan hırsızlık olayı için de, “Hırsızlık konusunda soruşturmayı yapıyoruz. Bakalım ne çıkacak. Tamamen mütehaatin sorumluluğunda, bakanlığın değil. Ama ne olursa olsun 2019’da seçim öncesinde bitirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

TARİHİ BİNAYA TAŞINACAK

Eski opera binasının satılacağı iddiaları için, “Gündemde bile değil. Öyle bir şey mümkün değil. Ankara’daki en şık binalardan biri. Böyle bir şey yok” diyen Kurtulmuş, bakanlığının da eski tarihi binasına taşınacağını söyledi. Kurtulmuş, “Şubat gibi bakanlığın eski tarihi binası var ya orayı bitiriyoruz, oraya geçeceğiz. Makamı oraya taşıyacağız. Donanımı tamamlanıyor” dedi.

DÖRT CUMHURBAŞKANI DEĞİŞTİ

Temeli merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılan binanın yıllardır süren inşaatı boyunca dört Cumhurbaşkanı değişti. Halen yapımı süren inşaatta ise bir süre önce hırsızlık olayı yaşanmıştı. İki ay boyunca binanın elektrik sistemlerinin kablolarını, jeneratörlerini, asansör motorları, döşeme kabloları ve çeşitli inşaat malzemelerini çalan hırsızların verdiği zararın 2.5 milyon lira olduğu belirtilmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kurtulmuş, ‘bitmeyen senfoni’ için tarih verdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Aralık 2017 tarihinde saat 15 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kurtulmuş, ‘bitmeyen senfoni’ için tarih verdi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı