Kurtul: Kárlar düştükçe bankalar birleşecek

Hayri ÇETİNKAYA
31.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, ‘Sektör bu kadar hızlı büyürken her banka da kárlılık marjı olarak iyi bir dönem geçiriyor. Şu anda reel faizler oldukça yüksek. Bu durum bankanın faiz gelirinde ve kárlılığında önemli katkısı var. Ancak önümüzdeki dönemde, kazanç kalemleri azalıp, kár marjları da daralınca maliyetler katlanabilir. Bu yüzden maliyet tasarrufu için birleşme isteği olabilir’ dedi.

SABANCI Grubu’nun amiral gemisi Akbank’ın Genel Müdürü Zafer Kurtul, banka satın alma konusunda mevcut bir çalışmaları bulunmadığını belirterek, ‘Organik büyümeye odaklanmış durumdayız. Banka olarak karşımıza uygun bir fırsat çıkarsa, satın alırız’ dedi. Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, kár marjları düşünce sektörde birleşmelerin kaçınılmaz olacağını söyledi. Genel Müdür Kurtul ve ekibi, Akbank’ın turizme destek paketi ile ilgili Antalya’da düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir süre önce Suzan Sabancı Dinçer’in, bir yabancı dergide yeralan ‘4 katrilyondan fazla nakit paralarını olduğunu ve bununla yeni bir banka satın alabilecekleri’ yolundaki sözlerinin hatırlatılarak Akbank, bu konuda somut bir girişinin olup olmadığı yolundaki soruya Kurtul şu karşılığı verdi:

MORTGAGE KATLANACAK:

‘Planlarımızda, yakın gelecekte bu konu ile ilgili mevcut bir çalışmamız yok. Büyüme yüzde 5, enflasyon yüzde 5 civarında bekliyoruz. Faizlerde düşüş beklentisi de devam ediyor. Ekonomik istikrar programı çerçevesinde bütçe disiplini korunuyor. Bunlar düşünüldüğünde 2006’da kredilerde de büyüme bekliyoruz. Tüm sektörün kullandırdığı kredi miktarı halen 10 milyar dolar civarında. Bu rakam, GSMH’nin sadece yüzde 2.5’i. Bu oran en iyimser tahminle 5 yıl içinde yüzde 10’a kadar çıkabilir.’

YABANCIYA AÇIĞIZ:

Yabancı ortak konusuna da değinen Kurtul, acil sermaye ihtiyaçları olmadığını, bu yüzden de bir zorunluluklarının bulunmadığını, ancak yabancı ortağa da fikir olarak açık olduklarını belirtti. Sermayelerinin önümüzdeki dönemde, büyümeyi destekleyecek büyüklükte olduğunu vurgulayan Kurtul, ‘bankanın hisse değerine katkı sağlayacaksa, yabancı ortağa da fikir olarak olumlu bakıyoruz’ dedi. Kurtul, sektörde yabancı ortaklık konusunda bir sınırlama olmaması gerektiğini belirtti. Toplam kredilerde, tüketici ve konut kredilerinde sektörde en büyük paya sahip olduklarını, toplam aktiflerde de sektörün ikinci büyüğü konumunda bulunduklarını kaydeden Kurtul, kárlılıkta da ilk sıralarda olduklarının altını çizdi. Bir soru üzerine birleşmelerin ciddi maliyet tasarrufu sağladığını, satın alma fırsatlarının da her zaman değerlendirilebileceğini yineleyen Kurtul, şunları söyledi:

BİRLEŞME EKİBİ VAR:

Halk Bankası ile birleşme konusunda da herhangi bir çalışmamız yok. Planlarımızda yakın gelecekte bu konu ile ilgili mevcut bir çalışmamız yok. Bu tür stratejik kararlarda hissedar değerini, karlılığı, bankanın stratejisi ve kültürü ile de uyumlu olması gerekir. Ayrıca her birleşme başarılı olacak diye de bir şey söz konusu değil. Birleşmenin riskleri de var. Maliyet tasarrufu açısından birleşme olumlu olsa da kültürel uyuma da dikkat edilmeli. Her şeye karşın fırsatları değerlendirmek lazım. Biz de bunun için bankanın bünyesinde bir ekip de var.’
KÁRLAR İYİ OLUNCA:

Kurtul, ‘Sektör bu kadar hızlı büyürken her banka da kárlılık marjı olarak iyi bir dönem geçiriyor. Şu anda reel faizler oldukça yüksek. Bu durum bankanın faiz gelirinde ve karlılığında önemli katkısı var. Ancak önümüzdeki dönemde, kazanç kalemleri azalıp, kar marjları da daralınca maliyetler katlanabilir. Bu yüzden maliyet tasarrufu için birleşme isteği olabilir’ dedi.

Erdemir ve Tüpraş için kredi talebi var

ÖZELLEŞTİRİLEN
kuruluşlara kredi sağlanması konusunda aktif olmak istediklerini belirten Zafer Kurtul, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen büyük özelleştirmeler için gelen kredi taleplerini değerlendirdiklerini kaydetti. Özelleştirme ihalelerinde satılan Tüpraş ve Erdemir gibi dev kurumların finansmanı için Akbank’tan da kredi isteğinin olduğunu belirtti.

YTL tahvili çıkarıp dışarıda satacağız

AKBANK
’ın önümüzdeki günlerde YTL cinsinden tahvil çıkaracağı ve bunu uluslararası piyasalarda satma hazırlığında olduğu da öğrenildi. Akbank’ın YTL cinsi dış piyasalara dönük bu tahvillerinin mitarının 300-400 milyon dolar civarında olmasının planlandığı konuşuluyor.

Erken seçim olacağını düşünmüyoruz

GENEL
Müdür Zafer Kurtul, önümüzdeki dönemde ekonomiye ilişkin risklerin altını da şöyle çizdi: Cari açık önemli bir risk unsuru taşıyor, izlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Siyasi istikrarın devamı önemli. 2007’nin ilk yarısında Cumhurbaşkanlığı seçimleri, aynı yılın kasım ayında da genel seçimler yapılacak. Bu gelişmeler de izlemeye alınmalı. Erken seçim olmayacağını düşünüyoruz.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı