Gündem Haberleri

  Kürtleri kontrol güçleşir

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Med TV'de yabancı basın mensuplarına yapılan İngilizce açıklamada şöyle denildi:

  ‘‘Bu hayatta kalabilme mücadelesidir. Son açıklamalar siyasi temelde gelişti, hukuki bir yönü yoktur. Daha geçen hafta Türk Dışişleri Bakanı, İngiliz Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü, Med TV'nin kapanması konusunda anlaştığnı söyledi. Daha önce de Med TV'ye karşı sabotajlarla karşılaştık. Uydumuza müdahaleyle yayınımız kesmek zorunda kalmıştık. Hukiki mücadelemize devam edeceğiz. Şuna inanıyoruz ki, bu kararla Kürt halkına bir hakarette bulunulmuştur.’’

  Kürdistan Gazeteciler Birliği Başkanı, aynı zamanda Med TV'ye program yapan Cahit Mervan da yaptığı açıklamada tehditler savurdu. Kürtlerin sabrının taşırılmaması gerektiğini söyleyen PKK'lı gazeteci şöyle dedi:

  ‘‘Türk devleti, Med TV'ye karşı bir kampanya başlattı. Bunu Türk basını da destekliyor. ITC'nin bu kararı hukuki değil, siyasidir. Bütün medya mensupları Med TV ile dayanışma içinde olmalı. Med TV, Kürtlerin demokratik sabrının ifadesidir. Bu demokratik hak da ellerinden alınırsa Kürtleri kontrol etmek gerçekten güçleşebilir. Kürtlerin demokratik sabrını taşırmayalım.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı