Gündem Haberleri

  Kürtler ne zaman bayrağa saldırdı

  DHA
  16.09.2015 - 15:42 | Son Güncelleme:

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’da TOBB tarafından düzenlenecek olan yürüyüşe tepki göstererek, “Barış için yürüyüş yapacaksanız gelin Ankara’nın göbeğinde el ele verip beraber yürüyelim. ‘Bayrağını al gel teröre karşı yürüyelim’ dersen bu bir çarpıtmadır. Ortada bayrağa bir saldırı yok ki” dedi.

  Demirtaş, Hakkâri’nin Yüksekova ilçesindeki mitingde şunları söyledi:

  “Demokratik özerklik sadece bu bölgeye değil, İzmir’deki Konak, Ankara’daki Çankaya için önemlidir. Yerel yönetim bu bölgedeki ekonomi, dil, kültür, sorunlarını çözer. Küçük bir anayasa değişikliğiyle bütün ülke nefes alır. Gever (Yüksekova) halkı kendini yönetirse ülke bölünür mü? Asıl Kürt halkı bölücülüğe uğramıştır. Bu ülkede bayrağa, vatana saldırı yok. Bu bayrak, vatan savaşı değil; Saray için savaştır. Asker, polis anneleri bunu bilmeli.


  TOBB’A TEPKİ


  “TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), ‘Bayrağını al gel teröre karşı yürüyelim’ diyor. Sanki Kürtler bayrağa saldırmış. Bu çarpıtmadır. Tehlikelidir. Omuz omuza, el ele barış için yürüyelim. Ama halkı tahrik etmekten kaçının. İnşaat işçileri Bolu Mudurnu’da 7.5 saat mahsur kaldı, yakılmak istendi. Ankara’da yürüyecek olan sendikalara sesleniyorum. Biriniz gidip Bolu’daki işçilerin yanında olsaydınız. Utanmıyor musunuz? Barış, ateşkes, müzakere diyelim. Hisarcıklıoğlu sarayı savunacağına, gel buraya halkını savun. Sarayın talimatlarıyla sokağa çıkacağına gel buraya. Saray sıkıştı, bunlara ‘protesto edin’ dedi. Gücün yetiyorsa git sarayın önünde protestonu yap, barış iste. Kürtlere karşı ırkçı eylemleri tetiklemesin kimse. Tansiyonu düşürmek için çabalıyoruz. Gençlerimizi ölüme terk etmeyiz. Bedel ödemesi gereken varsa biziz. Gençlerimiz eline silah almasın diyoruz. Karanlık çok diye umutsuzluğa kapılmayın. Işık göründü. Bahar çok yakında. Öcalan da müzakereden yanadır.”

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı