Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kürtler azınlıklara zulmediyor

  Hürriyet Haber
  11 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 11 Kasım 2009 - 01:38

  Uluslararası İnsan Hakları Örgütü’nün son raporunda, Irak’ın kuzeyindeki Kürt yönetiminin, tartışmalı bölgelerde yaşayan azınlıklara sistemli bir baskı uyguladığı öne sürüldü.

  51 sayfalık raporda, merkezi hükümet ile kuzeydeki özerk yönetim arasında kalan azınlık mensuplarının görüşlerine yer verildi. Asuri bir Hıristiyan büyüğü, “(Saddam Hüseyin dönemindeki) totaliter hükümet günlerinde baskı altında olmamız anlaşılabilirdi. Şimdi ise özgür ve demokratik olmamız gerekiyor, ama bu demokrasi bizi öldürüyor” dedi.
  Araplar da sorumlu
  Rapora göre, petrol zengini bölgedeki iktidarın paylaşımı için Araplar ve Kürtler arasında süren etnik ve dini mücadelede Keldaniler, Yezidiler, Şabaklar ve diğer “kırılgan” azınlıklar hedef alıyor. Bu azınlıklar, Ninova gibi anayasal açıdan tartışmalı bölgelerde bir yandan Sünni Arap militanların saldırılarına kurban giderlerken, bir yandan da “Kürt güçlerinin küçük düşürücü hareketlerine” maruz kalıyorlar.
  Kürt patronaj ağı
  Raporda, Kürt yönetiminin, azınlıkların “korunması” için harcanması gereken milyonlarca dinarı peşmergelere aktardığı ve “Kürt yanlısı bir patronaj ağı” kurduğu iddia edildi. Ocak ayında yapılacak meclis seçimlerine doğru azınlıklarının durumunun daha da “riskli” hale geleceği belirtilirken şu ifadeler kullanıldı: “Her iki taraf da kendi çıkarları için insanları kurban etmeyi göze almış. Gerek Arap, gerekse Kürt olsun, tüm Iraklı yetkililerin, azınlıklara saldırıların cezasız kalmayacağı yönünde aşırılık yanlılarına net bir mesaj vermeleri gerekiyor.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı