Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kurtların sessizliği

KÜMES hayvanlarının itlaf yöntemi ile katil ve uluslararası bir suikastçı olan Mehmet Ali Ağca’ya hapishane çıkışında tezahürat yapmak, birbiriyle örtüşüyor. İkisi de, yaşadığımız toplumun aynası.

Hayvanları, insanlık dışı yöntemle, yakarak öldürüyorlar. İlkelliğin böylesini nitelemek güç. Üstelik, bu işi yapanlar resmi görevliler.

Birileri hayvanları diri diri yakarken, başka birileri hapishane ve karakol önünde, Ağca’ya çiçek atıyor. İki ilkellik birbiriyle yarışıyor.

İSLAMİ NİTELİK

Hep birlikte bu manzaraları ibretle izlerken, yabancı TV’ler boş durmuyor.

Kuş gribinden bu yana, pek çok yabancı TV kanalını izliyorum. Amerikan, İngiliz, Alman ve bazı uluslararası kanalları. Hepsinde ortak bir görüntü var.

Türkiye’yi gösterirken, haberin fonunda, türbanlı kadınlar, camilerde toplu namazlar ve benzeri İslami manzaralar var.

Aynı yabancı TV kanalları, Ağca’nın tahliyesini yayınlarken de, fondaki manzaralar yine değişmiyor. İslami nitelik ağır basıyor. Bu ortak görüntülerden ortak bir payda çıkıyor:

Türkiye ilkel bir kabile toplumu gibi.

Hangi AB?.. Hangi Batı?.. Hangi uygarlık?.. Yabancı TV’lerde Türkiye, insanın tüylerini diken diken eden bir ülke manzarasında.

BAHÇELİ MERAKI

Yakmak için hayvanların torbaya tıkılışı, Ağca’ya sevgi gösterileri gibi, sersemce manzaraların dışında, son üç-beş gündür bir konuyu çok merak ediyorum.

Ağca’ya tezahürat, işaret parmağı ve küçük parmak önde, diğerleri içerde, kurt işareti ile. Bu işaret, MHP’nin simgesi.

Bununla birlikte, bu işareti kullananların MHP ile organik hiçbir bağı bulunmayabilir. MHP içinde su başlarını tutanlardan hiçbiri, bunları ömürlerinde bir kez bile görmemiş olabilir. Ama, bir katili kahramanmış gibi karşılayan ve kurt işareti yapan da bunlar. En azından kendilerini MHP’li görenler.

Ben şimdi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, karakol ve hapishane önünde MHP simgesini kullanarak, Ağca’ya tezahürat yapanlar hakkındaki görüşünü bilmek istiyorum.

Bir katil lehinde partisinin simgesinin kullanılması Bahçeli’yi rahatsız etmiyor mu?.. O kurt işareti MHP’nin resmi simgesi ya da değil, fark etmiyor, çünkü o simge MHP adına tescilli. Türkeş’ten bu yana.

O işareti kullananların MHP ile organik bağı bulunup bulunmadığını merak ediyor mu?.. Varsa, onlar hakkında ne düşünüyor?..

Bütün bunlar hakkında genel bir açıklama yapmayı düşünüyor mu?..

Yoksa, kurtların sessizliğini mi yeğ tutuyor?..

Avcı sitesinde son fotoğraf

KUŞ gribinin yayılmasını önlemek amacıyla, Orman Bakanlığı doğru bir karar alarak, bir süre önce av yasağı getiriyor. Av yasağı, sulak arazilerde göçmen kuşları bir arada tutuyor.

Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye’den ölü kuş örnekleri istiyor. Bu isteği yerine getirmek amacıyla, 8 Ocak’ta İstanbul Terkos Gölü’nde bir grup avcı ava çıkıyor. Terkos’ta ördek ve sakarmeke avlanıyor.

Bu avlanmayı da, avcılar daha sonra kendi sitelerinde fotoğraflarla yayınlıyor. Yani, yasak bir icraatı kendileri belgeliyor. Yanlarında da, İstanbul Milli Parklar Müdürlüğü’nden yetkililer var.

DSÖ’nün isteği paralelinde, birkaç ölü göçmen kuşu bulmak için, av partisi düzenlemek. Belki de, av için fırsat bu fırsat. Av yasağı yok mu?.. Var. Bu yasak keyfi mi?.. Hayır, kuş gribi ile mücadele için. O zaman, av partilerinin anlamı ne?..
X