Dünya Haberleri

  Kurtlar Vadisi’ne Cinemaxx yasağı

  Celal ÖZCAN-Ahmet ATAK
  23.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bavyera Başbakanı Stoiber’in "Bu filmi göstermeyin" çağrısından sonra Almanya’nın en büyük sinema zinciri Cinemaxx, Kurtlar Vadisi Irak’ı bugün vizyondan kaldıracağını açıkladı.

  ALMANYA’nın en büyük sinema salonları zincirine sahip Cinemaxx, Kurtlar Vadisi Irak filmini bugünden itibaren sekiz kentte artık göstermeyecek. Cinemaxx yetkilileri filmi gösterimden kaldırmadıklarını, bugün biten iki haftalık kira sözleşmesini uzatmama kararı aldıklarını açıkladı.

  Cinemaxx’ın, Bavyera Eyaleti Başbakanı Stoiber’in Alman sinema işletmecilerine filmi gösterimden kaldırmaları çağrısından sonra programından çıkarması, sansür tartışmasını gündeme getirdi.

  Cinemaxx yetkilileri siyasi baskı altında kalmadıklarını ileri sürdüler. Cinemaxx basın sözcüsü Arne Schmidt şöyle dedi:

  "Filmin bizdeki kira sözleşmesi iki haftalıktı. Ancak film üzerine çok yoğun tartışma çıktı, iki cephe oluştu. Biz bu iki cephenin sertleşmesine, ortamın gerilmesine önayak olmamak için sözleşmeyi uzatmak istemedik. Kopyaları iade ettik, artık istesek de gösteremeyiz. Aslında biz filmi çok kinci bulmadık. Salonlarımızda filmi izleyenler arasında bayram havasına da tanık olmadık."

  Filmin Avrupa dağıtımından sorumlu Anıl Şahin’den sert tepki geldi. Şahin, her sinemacının hayal ettiği şekilde ilgi gören bir filmin kaldırılmasının "korkaklık" olduğunu söyledi; "Cinemaxx şirketinin yüklü miktarda kredi borcu var. Bazı politikacılarla ters düşüp kredi sıkıntısı çekmekten korktular. Cinemaxx’in bize göndereceği filmin 8 kopyası, rakip şirketler Cinestar ve Kinopolis tarafından 5 dakikada kapışıldı" dedi.

  Alman Süddeutsche Zeitung Gazetesi ise Bavyera Başbakanı Edmund Stoiber’i hedef alan sert bir eleştiri yazısı yayınladı. Gazete, "Stoiber, eğer ABD’nin Rambo gibi kanlı efsanelerine karşı sesini yükseltseydi, o zaman ’burada ikiyüzlülük var’ duygusu yaratmazdı" diye yazdı.

  PENTAGON: YORUMA GEREK YOK

  ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, "Kurtlar Vadisi-Irak" filminin kurgu olduğunu belirterek "hayal ürünü bir şey üzerine yorumda bulunmamız için bir neden yok" dedi. Pace bir soruya karşılık olarak, "Pek çok farklı ülkede, her türlü hayal mahsulü şeyi sergileyen film yapımcıları var. Film aslında hiçbir temele dayanmıyor. Hayal mahsulü bir şey üzerine yorumda bulunmamız için bir neden yok" diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı