Kurtköy Havalimanı’nı bürokrasi geciktirdi

Hürriyet Haber
05 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mayıs 2000 - 00:01

TBMM Kurtköy Havalimanı ihalesini Soruşturma Komisyonu çalışmalarının sonuna yaklaştı. İhalenin 8 ay geciktirilmesinin Savunma Sanayi ile Ulaştırma Bakanlığı bürokratları arasındaki çekişmeden kaynaklandığı belirtildi.

Komisyon'un önceki gün yapılan toplantısında, ihalenin gerçekleştirdiği dönemde sorumlu görevlerde bulunan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Savunma Sanayi bürokratları dinlendi. Komisyon, Refahyol döneminde çalışmalarına başlanan Kurtköy Havalimanı ihalesinin 8 ay neden geciktiğini araştırdı. Bürokratlar, arsanın ve projenin Savunma Sanayii'nin olmasına karşın, diğer çalışmaları Ulaştırma Bakanlığı'nın yürüttüğünü, iki kurum arasında eşgüdüm ve koordinasyon sağlanamadığı için de çalışmaların geciktiğini belirttiler. Komisyona gelen bilgileri göre, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in başbakan olduğu dönemde, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı'nın imzası ile alınan birinci İcra Kurulu Kararı, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakanlık arasındaki sık sık yapılan yazışmalara rağmen hayata geçirilemedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın başbakan olmasının ardından, Genelkurmay Başkanı'nın ihalenin biran önce yapılması için yardım istediği öğrenildi. Yılmaz'ın da bu yazı üzerine, Çiller döneminde alınan ihale kararını uyguladığı ve inşaaa başlandığı öğrenildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı