Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kurthan Fişek: Ruhsal bozuklukların mesleki dağılımı

Kurthan FİŞEK

Türkiye'de psikiyatri biliminin kurucularından biri, Rasim Adasal hocamızdır. Hastası gerçi olmadım, ama, talebesi oldum...

1928 yılında, ‘‘Medikal Psikoloji’’ diye bir kitap yazdıydı.

İkinci baskısını imzalayıp verdiydi. Evimde durur.

Hocamız öleli 16 yıl oldu.

Okuyorum. İnatla, ısrarla okuyorum.

Bazı láflara takmıştı hoca...

‘‘Manyak mı bunlar?’’, ‘‘Çıldırmış bu adamlar!’’, ‘‘Delirmiş bu herifler!’’, ‘‘Bunların topu üşütük!’’ diyenlere ‘‘ruh hastası’’ gözüyle bakardı.

Küçük bir teşhis notu vardı: ‘‘Böyle söyleyen sözümona akıllı, sözlerin muhatabı sanki ruh hastasıdır...’’

* * *

1Türkiye'deki ilk tımarhaneyi, on altıncı yüzyılın başlarında, Kanuni Sultan Süleyman kurdu, kendi adını verdi. Süleymaniye Tımarhanesi... Modern esaslara göre kim reorganize etti?

a. Mazhar Osman b. Sigmund Freud

c. Süleyman Demirel d. Yıldırım Aktuna

2Partilerde ‘‘çatlaklar ve ayrılmalar’’ her zaman olur. Rasim Adasal'ın 1948'de yazdığı bir başka klasik kitaba göre, aynı ‘‘çatlaklar ve ayrılmalar’’ insan kişiliğinde meydana gelirse ne olur?

a. Zırt-pırt parti değiştirme

b. Anıtkabir'de şov

c. Puta tapma

d. Kişilikte çözümsüz dengesizlik

3Rasim Adasal'a göre, Don Kişot'u yeldeğirmenlerine saldırtan ruh hali, ‘‘hatalı idrak’’ti, illüzyondu. ‘‘Yanlış algılama’’ da diyebilirsiniz buna... Türkiye'deki en önemli iktisadi sorun sizce nedir?

a. KİT'ler b. Enflasyon

c. Şeriat d. Tansu Çiller

e. Herkesin illüzyonu kendine.

4Politikacının sorunu <ı>amnezi'dir. Sizce ne anlama gelir?

a. Unutkanlık b. Hatırlama özürlülüğü

c. Erken bunama d. Kansızlık

5Adasal hocanın ‘‘Medikal Psikoloji’’ kitabının 7'nci sayfası ‘‘sofuluk’’ konusuna ayrılmıştır. Bir tür deliryum'dur. Gösterdiği örnekler kimdir?

a. Hallacı Mansur b. Celaleddin Rumi

c. Martin Luther d. İmam Gazali

e. Hepsi birden

6‘‘Bazı şizofrenler, Arapça'dan İngilizce'ye, zenci argosundan yeni Türkçe'ye kadar karmakarışık bir dil kullanır...’’ Bunun psikiyatrideki kavramı neolojizm'dir. Adasal, 1928 yılında kimden bahsediyordu acaba?

a. Tansu Çiller b. Turgut Özal

c. Süleyman Demirel d. Hiçbiri

7Adasal hocamıza göre, iktidar, hükümranlık ve otorite kurma tutkusu, ‘‘marazi bir benlik sevgisiyle pişirildikten sonra, burun havada olarak servis yapılır...’’ Genellikle de kral ve kraliçelerde raslanır. Bu kompleksin psikiyatrideki adı nedir?

a. Zerdüşt b. Apollon c. İcare d. HepsiX