Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kurthan Fişek: Ben polisime láf söylettirmem arkadaş!

Kurthan FİŞEK

Tempo dergimizin geçen haftaki sayısında ilginç bir ‘‘fısıltı’’ vardı. Telekulak misafirinin kim olduğunu bana sormayın...

Söylemem, söylettiremezsiniz... Hem bazı emniyetçi dostlar zor durumda kalabilir, hem gazetecinin haber kaynağı gizli-saklıdır.

* * *

<ı>Polis Akademisi Başkanı Tuncay Yılmaz'ın oğlu Alper'in nikáh töreni vardı. Kalabalıktı. Duyan-duymayan, dinleyen-dinlemeyen oradaydı.

‘‘Telekulak skandalı’’ kimsenin umurunda değildi.

Memur maaşları konuşuluyordu.

Bir üst düzey emniyet yetkilisinin eşi: ‘Memura yüzde 20 zam yapılacağı doğru mu? Ayol, bu insanlar 160 milyon lirayla nasıl geçinsin?

<ı>Üst düzey polis müdürü: ‘Sorma hanım... İşçi memur sokağa döküldü. Bundan sonra işimiz zor...

<ı>Eşi: Hakkını arayan memuru coplatırsan seni eve almam haberin olsun...

* * *

<ı>Bir başka emniyet üst düzey yetkilisinin eşi: ‘Memurlar Kızılay'da ne zaman yürüyecekse bana da haber ver. Oraya gideceğim... Ben de protest eylemi koymaya kararlıyım...

<ı>Üst düzey yetkilisi: Karıcığım bu işlere sen karışma... Yoksa ilk önce seni gözaltına aldırırım...

<ı>Eşi: O zaman evde yemeklerini kendin yapar, çocuklara da sen bakarsın...

* * *

<ı>Aynı üst düzey emniyet yetkilisinin eşi (ısrarla ve devamla): Beni gözaltına aldıktan sonra evdeki temizlik işleri de sana kalır. Nasıl olsa bu maaşla temizlikçi de tutamayız...

<ı>Üst düzey yetkili: Tamam hanım, sus artık... Herkes dinliyor, duyuyor.

<ı>Eşi: Sen milletin telefonunu dinlerken iyi miydi yani?

* * *

Polisliğe yeni başlayanın maaşı 160 milyon lira civarındadır.

İl emniyet müdürleri 350-400 milyon falan alır.

Polisle de olmuyor, onlarsız da olmuyor bu ‘‘bonapartist dünya’’...

Milletin telefonlarını dinleseler bir türlü... Evlerinde eşlerinin, evlatlarının feryat-figanlarını dinleseler başka türlü...

* * *

1 Emniyet müdürlerimizden biri, önce Türkiye'de, arkasından Amerika'da ‘‘narkotik kursları’’ görüp bir sürü takdirname aldıydı. Hobilerini aksatmadı, yakın yol kaptanlığı, dalgıçlık, balıkadamlık, profesyonel ticari pilotluk bröveleri aldı. Tayini nereye çıktı?

a. Sivil Havacılık, b. Sahil Güvenlik, c. Deniz Polisi, d. Sahil şehirlerimizden birinde turizm şube müdürü.

2 Türk milleti polisten çok korkar. Eski Türklerde polislik görevi yapanlara verilen ‘‘yarkan’’ adının bir anlamı daha vardı. Ne?

a. Köstebek, b. Cellat, c. Gölge, d. Hortlak

3 Eski kuruluşun argosu zengin olur. Düzenli örgütüne 1845 yılında kavuşan polislerden hangilerine ‘‘çorbacı’’, ‘‘torbacı’’, ‘‘Hasan Çavuş’’, ‘‘sarı öküz’’ denir?

a. Başarılı olanlarına, b. Rüşvet alanlarına, c. Asayiş ekiplerinde çalışanlarına, d. Siyasilerine

4 Atatürk'ün şoförü Sadık Çorum polisliğe heveslenmişti vaktiyle... 1932 yılında yazıldığı Yıldız Polis Okulu'nda Prof. Dr. Vasfi Raşit'in bir sorusu üzerine, kendine özgü, ilginç bir polis tarifi yaptı. Hangisi?

a. Maruf ve muhterem zevatın kölesi, fakir-fukaranın başbelası, b. Cemiyetin vicdanı, c. Kanunların koruyucusu, kanunsuzlukların takipçisi, d. Asayişi sağlayan kolluk kuvvetlerinin en önemlisi

5 1978 yılında, emniyet müdürü Zahit Avcıbaşıoğlu, 13 kilo eroinle yakalandı. On gün sonra yakalansaydı, tayini İstanbul'da nereyeydi?

a. Ulaştırma müdürü, b. Turizm şube müdürü, c. Narkotik şube müdürü, d. Müzeler-saraylar koruma müdürüX