Dünya Haberleri

  Kürtçe yayına devam

  Salih ZEKİ/WASHINGTON, (DHA)
  07.02.2006 - 10:59 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George W. Bush’a sunulan 2007 bütçesinde Amerika’nın Sesi Radyosu’nun Türkçe radyo, televizyon ve internet yayınlarının durdurulması önerildi. Amerika’nın Sesi Radyo ve Televizyonu’nu yöneten ABD Uluslararası Yayın Kurumu, ABD Kongresi’ne Türkçe yayınlarını durdurmayı önerdi. Günde 4 saatlik Kürtçe yayını ve günlük Ermenice televizyon yayını ise devam edecek.

  Bush yönetiminin Kongre’ye sunulan bütçe önerileri aynen onaylandığı takdirde, Amerika’nın Sesi’nde Türkçe bölümü tarafından şu anda yapılan haftada toplam 12 saatlik radyo ve yarım saatlik televizyon yayınıyla Türkçe internet yayınları 1 Ekim 2006’dan sonra kesilecek. Bütçe tasarısında değişiklik yapılmadığı takdirde Washington’daki Türkçe bölümünde çalışan 14 görevliyle bölümün Ankara ve İstanbul dahil olmak üzere çeşitli dış merkezlerde çalışan muhabirlerinin işlerine son verilecek.

  1942’de kurulan Amerika’nin Sesi’nde Türkçe yayınları 60 yılı aşkın süredir hemen hemen kesintisiz devam ediyor.

  ’SEBEP IRAK SAVAŞI VE KATRİNA KASIRGASI’

  ABD Uluslararası Yayın Kurumu, Türkçe’nın yanı sıra Yunanca, Hırvatca, Gürcü ve Tayland dillerinde yayını tamamen durdurmaya, Rusça ve Hintçe gibi bazı dillerde ise radyo yayınını durdurup televizyon yayını yapmaya karar verdi. Kurum ayrıca İran ve Afganistan’a yönelik televizyon yayınlarını artırmaya, ayrıca Güney Amerika’ya, özellikle de Venezuela’ya yönelik olacağı sanılan televizyon yayınları yapmaya karar verdi.

  Amerika’nın Sesi’nde Türkçe yayınların tamamen kesilmesi önerilirken, günde 4 saatlik Kürtçe yayını ve günlük Ermenice televizyon yayını devam edecek. Kurumun yayın önceliklerinde yapmayı önerdiği değişikliğin nedeni, "Irak savaşı ve Katrina kasırgası nedeniyle Amerikan federal bütçesinde ortaya çıkan ek kaynak ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak" şeklinde gösteriliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı