Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kürtçe yayına AB’den para desteği

  Ateş YALAZAN / ANKARA
  20 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ağustos 2006 - 00:45

  Avrupa Birliği, Türkçe’den farklı dil ve lehçelerde yapılacak radyo ve televizyon yayınlarının desteklenmesi için 1.5 milyon Euro’yu hibe olarak ayırdı.

  "Türkiye’de Kültürel Hakların Desteklenmesi-Yayın Programlarına Destek Hibe Programı"nın kurumsal çerçevesini Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Merkezi Finans ve İhale Birimi yürütüyor.

  Programın duyurusunda, Türkiye’nin zengin tarihi geçmişine işaret edilerek, "Türk halkının kayda değer bir bölümünün günlük hayatlarında T.C Anayasası’nda ülkenin resmi dili olarak tanınmış Türkçe’den farklı dil ve lehçeleri kullandıkları" vurgulandı.

  Resmi kayıtlara göre, en çok konuşulan dil ve lehçeler ise Arapça, Boşnakça, Çerkezce, Kirmanci, Zazaca, Lazca olarak sayıldı. Türkiye’nin, Türkçe dışındaki dillerde de yayın yapılabilmesi konusunda yasal düzenlemeleri hayata geçirdiğinin vurgulandığı duyuruda, iki televizyon ve bir radyoya lisans verildiği de anımsatıldı. Kültürel programlar için toplam 2 milyon 150 bin Euro ödenem ayrılırken, yayın projesi için ise 1.5 milyon Euro ayrıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı