Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kürtçe yayın olur

  Hürriyet Haber
  01 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Aralık 2000 - 00:01

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, yöresel Kürtçe yayınının Anayasa'ya aykırı olmadığını söyledi. Bumin, ‘‘Kendi kültürlerini kullanmaları bakımından sınırlı yayın organlarıyla yayın yapmaları için düzenleme düşünülüyor’’ dedi.

  KÜRTÇE televizyon yayını tartışmasına katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, dün son derece ilginç bir değerlendirme yaptı ve ‘Yöresel Kürtçe yayının’ Anayasa'ya aykırı olmayacağını söyledi.

  Bumin, ‘‘Yöresel bakımdan, kendi kültürlerini kullanmaları bakımından belki sınırlı yayın organlarıyla yayın yapmaları için bir düzenleme düşünülüyor. O halde, Anayasa'ya aykırı olmaması düşünülebilir’’ dedi. Bumin'in bu sözleri, ‘Kürtçe yayına vize’ olarak değerlendirildi.

  Bumin, Anayasa'ya göre Resmi dilin Türkçe olduğunu ve üniter devlet yapısının öngörüldüğünü vurguladı. Bumin, Kürtçe'nin resmi dil, yazışma dili haline getirilmesi için Anayasa'nın değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

  TBMM Başkanı Ömer İzgi, dün Başkan Bumin'i ziyaret etti. Ziyaret sırasında gazetecilerin soruları üzerine Başkan Bumin, Kürtçe TV değerlendirmesi yaptı. Bir gazetecinin, ‘Kürtçe TV’nin Anayasa değişikliği gerektirip gerektirmediğine' ilişkin bir sorusu üzerine Bumin, şöyle konuştu:

  ‘‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, resmi dil olarak Türkçe'yi ve devlet olarak üniter devlet sistemini öngörmektedir. Bu nedenle, çalışmanın hangi çerçeve içinde kalacağını şimdiden söylemek mümkün değil. Ama Anayasa değişmeden resmi bir dil şeklinde olması kuşkusuz mümkün değil. Bunun dışında kimi ülkelerde olduğu gibi resmi bir dil olsaydı, yazışma dili olsaydı Anayasa değişikliği gerekirdi. Ayrıca, üniter devlet yapısına aykırılığı tartışılıyor.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı