Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kürtçe konuşan kardeşlerimiz ayrılmak istemiyor

  Elif DEMİRCİ- Taylan YILDIRIM/ DHA
  17 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ağustos 2009 - 01:30

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin İzmir İl Kongresi’nde sert konuştu.

  Bahçeli, bölünmüş bir Türkiye’yi kabul etmeyeceklerini belirterek, “PKK, Kürtçe konuşan kardeşlerimizin örgütü değildir. Terör baskısıyla Kürtçe konuşan kardeşlerimizi pasifize ediyorlar. Onları bir akşam evinize davet edin, konuşun. Ayrılmak istemiyor, parçalanmayı kabul etmek istemiyor, aşı, işi olan insanlar olarak yaşamayı istiyorlar” dedi.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti hükümeti döneminde yapılan bölünmüş yolların olumlu bir hizmet olduğunu ancak bölünmüş bir Türkiye’yi kabul etmediklerini söyledi.Bahçeli, İzmir’de Kültürpark Fuar Alanı’nda düzenlenen MHP İzmir İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada partililere şöyle seslendi:
  “Türkiye’yi gerilim stratejisiyle kamplara ve cephelere bölerek toplumun kesimleri arasında bir çatışmanın ortaya çıkmasıyla 7 yıllık tüm beceriksizliklerini, yolsuzluklarını, soygunlarını örtmeye çalışmaktadırlar. MHP olarak bu tuzağa düşmemeliyiz. Milletin taleplerini doğru okumalıyız. Millet ‘Cepheleşmeden, kamplaşmadan hoşlanmıyorum, kavgadan, çatışmadan bir çıkar yol olacağını düşünmüyorum, kardeşlik kucaklaşma ve paylaşma istiyorum’ diyor. Bu sebeple MHP kargaşa ve kaos yanlısı değil. MHP çatışma ve bölünmeden yana değil.MHP gerilim stratejisinden beslenenlerin, bazı siyasi edepsizlerin dediği gibi veya sözde aydınların son günlerde yine kalemlerinden dökülenleri okuduğunuzda, MHP’ye hakaret eden, ‘Bunlar kanla besleniyorlar’ sözünü kendilerine iade ediyoruz. Kimin kanla beslendiğini biliyoruz.

  Bunlar 12 kötü adam

  Diplomatlarımız Ermeniler tarafından katledilirken bunlar Ermenileri tutmuşlardır. Kıbrıs elden çıkarken bunlar Annan Planı çerçevesinde Kıbrıs’ın Rumlaşmasına katkı sağlayacak AB adına Kıbrıs’ı gözden çıkarmışlardır. Bunlar şimdi de 25 yıldır devam eden bölücü terörü kardeş kavgası haline dönüştürmek için kalem oynatıyorlar, televizyonlarda boy gösteriyorlar, bunlar 12 kötü adamdır. Ya zehir saçmaktan vazgeçecekler ya da Türk adaletinin önünde Allah’ın izniyle bir gün hesap verecekler.

  Bu ülkenin parçalanmasına MHP olarak rıza gösteremeyiz. Bunu tüm Türkçe konuşan kardeşlerimize iyi anlatmalıyız. PKK, Kürtçe konuşan kardeşlerimizin örgütü değildir. Terör baskısıyla Kürtçe konuşan kardeşlerimizi ya pasifize ediyorlar ya da evlatlarını çalıp dağa çıkarıyorlar. Kürtçe konuşan kardeşlerimizi bir akşam evinize misafir edin, samimi olarak konuşun. Onlar da ayrılmak istemiyor, parçalanmayı kabul etmiyor, birlikte yaşamayı ama daha mükemmel yaşamayı, aşı, işi olan insanlar olarak yaşamayı istiyorlar.”

  Bölme üniversitesi

  Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Büyükada’da azınlık temsilcileriyle yaptığı toplantıya değinirken de şunları söyledi:
  “Son günlerdeki bazı açılımları da gözden uzak tutmamak lazım. Önce ‘Kürt açılımları’ ile yanlış bir kavram kulanılmıştır, sonra ‘Demokratik açılıma’ dönüştürerek, özünü koruyarak, Büyükada’da bazı çevrelerle görüşerek, Ruhban Okulu ile bir başka açılımın peşindedir. Ekümenik adı altında kendisini kabul ettirmek isteyen bir Patrikhanenin başı, Başbakan’a verdiği 88 maddelik, 15 sayfalık raporda, Yassıada’da ve İmralı’da üniversite kurulmasını istiyorlarmış. Neyin üniversitesini kuracasınız? Türkiye’yi bölmenin üniversitesinin temelini mi atmak istiyorsunuz? Bütün bunlara baktığımız vakit sinsi oyunlarla Türkiye karşı karşıya.”

  Tuzağa düşmeyeceğiz

  MHP lideri, iktidarın açılımlarla doğru bir yere gitmediğini ileri sörürken, “İnşallah akılları başlarına gelir bu gidişatı bir noktada milli hassasiyetleri sınırında durdurarak vazgeçerler. Bugün Türkiye’de demokratik açılım bahanesiyle ortaya konulanların, İmralı canisinin ortaya koyduğu demokratik Cumhuriyet kavramıyla örtüşen yönleri bulunmaktadır” dedi. MHP lideri Bahçeli, etnik çatışmanın bin yıllık kardeşliği tahrip edeceğini dile getirerek, teşkilatından soğukkanlı ve sabırlı olmasını istedi. Bahçeli, “Kardeş kavgasına neden olacak provokasyonlara sebep olmayacaksınız. Kim nerede ne yazı yazmışsa yazsın. Okuyun, tebüssüm edin” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı