Kurtarma paketine Senato'dan onay

Hürriyet Haber
02 Ekim 2008 - 09:05Son Güncelleme : 02 Ekim 2008 - 14:42

Piyasaların büyük bir merakla beklediği kurtarma paketi ABD Senatosu'ndan geçti. Sırada cuma günkü kritik Temsilciler Meclisi görüşmesi var.

Senato'da yapılan oylamada paket 74'e 25 oyla kabul edildi. Yeni pakette eskisine ilave olarak vergi indirimi içeren ve bankacılık  sektörüne güvenin arttırılmasını amaçlayan önlemler yer alıyor.

Dolarda hızlı yükseliş

Piyasalar Senato'yu takmadı

ABD Başkanı George W. Bush, yaptığı açıklamada, paketin Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nden de geçirilmesi çağrısında bulundu.

Bush, “Senato'dan geçen bu yasa teklifi, her Amerikalının finansal güvenliği için  şart. Bu iyi yasa teklifinin, bu hafta Temsilciler Meclisinde kabul edilerek bana  gönderilmesini Amerikan halkı bekliyor. Ekonomimiz de bunu istiyor” dedi.

Başkan Bush, “Senato'da yapılan iyileştirmelerin ardından Temsilciler  Meclisindeki iki partinin milletvekillerinin de bu yasayı destekleyebileceğine  inanıyorum” dedi.

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/vatandas_makyaj.jpgHazine Bakanı Henry Paulson da paketi kabul etmesinden dolayı Senato'yu  tebrik ederek, “Bu adım, istihdam sağlanması ve iş yaşamının sürmesi için  gereken krediye ulaşma imkanlarını güvenceye alarak, Amerikan ekonomisini  korumaya hazır olduğumuz yönünde olumlu bir işaret gönderiyor” dedi.

Senato'daki gelişmenin mimarlarından Demokrat çoğunluk grubu lideri Harry  Reid, Senatodaki iki partinin, eşi az görülür bir iş birliği ortamı sergilediğini  belirterek, bu durumu övdü.

Reid ve Senatodaki Cumhuriyetçi azınlık grubunun lider Mitch McConnell,  Temsilciler Meclisine paketin yeni versiyonunu kabul etmesi çağrısı yaptı.

KRİTİK TOPLANTI CUMA GÜNÜ

Finans sektörünü kurtarma planının ilk versiyonu, pazartesi günü  Temsilciler Meclisinde reddedilmişti. Plan, daha sonra bazı alanlarda vergi  indirimini ve bankacılık sektörüne güveni artırmayı öngören önlemlerin  eklenmesiyle genişletilmişti.

Bu yasanın, yürürlüğe girebilmesi için Senatonun ardından Temsilciler  Meclisinde de kabul edilmesi ve Başkan Bush tarafından imzalanması gerekiyor.  Paketin yeni versiyonunun, yarın Temsilciler Meclisinde oylanması öngörülüyor.

Uzmanlar, paketin Senato'da açık farkla kabulünün ardından Temsilciler  Meclisi üzerindeki baskının arttığını, ancak Temsilciler Meclisinin yasa  teklifini kabul edeceğinin garantisinin olmadığını belirtti. Bu yüzden paketi destekleyen Temsilciler Meclisindeki iki parti  liderlerinin, oylama anına kadar milletvekilleri nezdinde lobi yapması  bekleniyor.

Öte yandan, Senatoda bugün yapılan oylamada Cumhuriyetçi Parti'nin başkan  adayı Senatör John McCain, Demokrat Partinin başkan adayı Barrack Obama ve  Demokrat Partinin Başkan Yardımcısı adayı Senatör Joe Biden'in paketin kabulü  yönünde oy verdiği öğrenildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı