Kurtarma paketi ’tatlandırıcı’ ile 850 milyar dolara çıktı

Hürriyet Haber
03.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Wall Steet’i kurtarma planı olarak anılan ve Temsilciler Meclisi’nde reddedilen 700 milyar dolarlık paket, ’vatandaş makyajı’ sayesinde Senato’dan geçti.

Büyük oy çoğunluğuyla Senato’da kabul edilen paketin maliyeti, vatandaşın desteğini kazanmak için tasarıya eklenen 150 milyar dolarlık ’tatlandırıcı’ ile 850 milyar dolara çıktı. Vergi indirimleriyle ’sokaktaki adam’ın unutulmadığı gösterilmek isteniyor.

ABD Senatosu, Temsilciler Meclisi tarafından reddedilen 700 milyar dolarlık kurtarma planını ’vatandaş makyajı’ yapılmış şekliyle kabul etti. Vatandaşın da desteğini almak isteyen siyasiler, Senato’da büyük oy çoğluğuyla geçen yasa tasarısına, Amerikalılar’ın deyimiyle 150 milyar dolarlık sweetener (tatlandırıcı) ekledi. Böylece, ’Wall Street’i kurtarma paketi olarak’ olarak eleştirilen paketin maliyeti, çeşitli vergi teşviki ve indirimleriyle birlikte 850 milyar dolara çıktı. Senato’nun attığı adım sonrasında ise gözler Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’ne çevrildi. Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye göre bugün akşam saatlerinde kurtarma paketini oylaması bekleniyor.

25’e karşı 74 oyla geçti

Seçimlere dört hafta kala, Senato’da 25’e karşı 74 oyla kabul edilen kurtarma paketi, Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti başkan adayları, Barack Obama ve John McCain’den de destek aldı. Her iki başkan adayı da paketin lehinde oy kullandı. ABD ekonomisini kurtarması beklenen paket, temelde 700 milyar dolarlık bir destekten oluşuyor. Böylece, bankalar ve diğer finans kurumlarının elindeki ’toksik varlıklar’ satın alınabilecek.

’Şişman Kediler’e kısıtlama

Ayrıca, paket ile bankalar ve finans şirketlerine çok sıkı denetim mekanizmalarının kurulması öngörülüyor. Bundan böyle, ’şişman kediler’ olarak adlandırılan şirket CEO’larına çeşitli kısıtlamalar getirilecek. 300 milyon doların üzerinde yaşanan bir zarar nedeniyle görevinden alınan CEO’lara tazminat verilmeyecek. Böylece CEO’lar, bazen 100 milyon doları bulan ve ’altın paraşüt’ olarak adlandırılan tazminatlarından mahrum kalarak, yaptıkları yanlışın bir anlamda bedelini ödeyecek.

Sokaktaki adamı unutmadılar

Pakette banka mevduat sigortası limitini 100 bin dolardan 250 bin dolara çıkararak vatandaşa güven aşılamayı hedefleyen siyasiler, çeşitli vergi teşviki ve indirimleriyle ’sokaktaki adam’ı da unutmadığını göstermek istedi. Wall Street’ten vatandaşa doğru genişletilen paket, çeşitli vergi avantajları içeriyor. Orta gelir düzeyi başta olmak üzere, halk için on milyarlarca dolar tutarında vergi indirimleri sağlanarak paket daha cazip hale getirildi.

Vergi indirimlerlerinden ev sahipleri, arazi sahipleri, enerji sektörü ve girişimciler yararlanabilecek. Örneğin, orta sınıf gelir grubundaki 24 milyon Amerikalıyı ilgilendiren varlık vergisinde 2008 yılı için indirime gidilmesi planlanıyor. Pakette enerji tasarrufuna yönelik harcama ve yatırımlara birçok vergi teşviki sağlanırken, kırsal alanlardaki okulların gelecek 5 yıllığına desteklenmesi için 3 milyar dolar ayrılması ve orta batı eyaletler başta olmak üzere kasırgadan etkilenen felaket bölgeleri için 8 milyar doların yine 5 yıllığına ayrılması gibi seçmene hoş gelecek pek çok öneri yer alıyor.

Oyuncağa da vergi indirimi gelince ’seçim rüşveti’ tartışması başladı

KAPSAMI genişletilen kurtarma paketinde oyuncaklara bile vergi indirimi getirilmesi, ABD’de ’seçim rüşveti veriliyor’ tartışmalarına neden oldu. 150 milyar dolarlık ’tatlandırıcı’ ile çeşitli sektörlere, bazı alt gelir gruplarına, doğal afetlerden etkilenen bölgelere vergi kolaylıkları getiriliyor. Ancak, pakete eklenen bazı maddeler ’Senato üyelerinin kendi seçim bölgelerinde rüşvet dağıtması’ olarak nitelendiriliyor. Örneğin, çocuklar için ok ve yay yapan şirketlere ve oto yarışları yapılan tesislere vergi indirimleri getiriliyor. Senatör Elizabeth Pole, piyasayı onarmak için piyasa bazlı çözüm istiyor.

Bush, Senato’yu arkasına aldı, son engeli bugün aşmak istiyor

BUSH yönetimi, kurtarma paketinin Senato’da kabul edilmesinden sonra Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi üzerinde bir baskı oluşturmaya çalışıyor. Tasarının bugün Temsilciler Meclisi’nde onaylanması gerekiyor. ABD Başkanı George W. Bush’un hedefi hafta sonuna kadar tasarıyı imzalayarak yasalaştırmak. ABD’de bir yasanın yürürlüğe girebilmesi için Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisi ve üst kanadı Senato’da kabul edilmesi ve Başkan tarafından imzalanması gerekiyor. Bir yasa teklifi, önce Temsilciler Meclisi’nde veya Senato’da oylanabiliyor. İki tarafın kabul ettiği metinler arasında farklılık varsa, Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan bir uzlaştırma komitesi, bunları tek bir metne indiriyor ve ardından bu tek metin, iki kanatta birden yeniden oylanıyor. Temsilciler Meclisi, geçtiğimiz Pazartesi günü yapılan tasarının revize edilmemiş halini 205’e karşı 228 oyla reddetmişti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı