ANKARA HABERLERİ

Kurtarın o hayvanları

Gamze KOLCU
11.10.2011 - 00:00Son Güncelleme : 10.10.2011 - 20:58

Kırıkkale’nin Keskin İlçesi’nde bulunan Hayvanat Bahçesi’nde barınan hayvanlardan bir bölümünün açlık ve hastalık nedeniyle ölümle pençeleşmesine hayvan hakları dernekleri tepki gösterdi. Hayvanat bahçesininin kesinlikle kapatılması gerektiğini belirten dernek temsilcileri, “Burada ölümle savaşan, açlıkla pençeleşen hayvanlar en kısa zamanda rehabilite edilmeli” dedi.

Gamze KOLCU

HAYVANAT bahçelerine Çevre Bakanlığı Hayvanları Koruma Daire Başkanlığı’nın ruhsat verdiğini belirten Hayvanları Koruma Derneği (HAYKOD) İkinci Başkanı Aynur Altun, “Başkanlık koşulları hayvanların yaşamasına uygun olmayan ve yeni açılacak olan hayvanat bahçelerine ruhsat vermiyor. Fakat eskiden açılmış olanlara bir şey yapamıyor. Hayvanların hayatını tehdit eden, onları acımasızca bir kenara itilmeye ve doğal yaşamlarından mahrum bırakılmaya neden olan bu uygulamlar son bulmalı” dedi.

Hayvanat bahçesi ilkel bir fikir

Türkiye’deki hayvanat bahçelerinin yüzde 90’ının hayvanların yaşaması için uygun olmadığını ifade eden Altun, şunları söyledi:

“Kırıkkale’deki hayvanat bahçesi de bu yüzde 90’lık dilim arasında yer alıyor. Türkiye’nin bazı şehirlerindeki olumsuz ve yetersiz koşullardaki hayvanat bahçeleri gibi, malesef Kırıkkale Keskin’deki Hayvanat Bahçesi için de söz konusu durum farklı değil. Üstelik önceki süreçten bu zamana kadar defalarca bu yanlışların bildirilmesine, rağmen sonuç aynı. Hayvanat bahçesi son derece ilkel bir fikir. Artık bu yerlerin açılmasına izin verilmemeli, ölen hayvanların yerine yenisi getirilmemeli. Söz konusu hayvanat bahçesi ise kesinlikle kapatılmalı. Ama öncelikle oradaki hayvanların tedavileri yapılmalı ve daha iyi koşullarda yaşayacağı bir yer bulunmalı.”

İçler acısı durumunu zaten biliyorduk

Hayvanat bahçelerindeki hayvanların, ölüm hücrelerinde esir tutulduğunu ifade eden HAYTAP Ankara Temsilcisi Sırma Oya Tekvar da, şartlar ne kadar iyi olursa olsun hayvanat bahçesi fikrine karşı olduklarını belirtti.

Kırıkkale’de yaşanan durumla ilgili olarak aylardır mücadele verdiklerini ve yetkili yerlere dilekçeler yazdıklarının da altını çizen Tekvar, “Buranın içler acısı durumunu zaten biliyorduk. 5199 sayılı yasa gereğince yapılması gerekenleri İl Çevre Müdürlüğü’ne ulaştırdık. Fakat ne bir geri dönüş oldu ne de şartların iyileştirilmesi yönünde adımlar atıldı. Hayvanat bahçeleri esaretin merkezleri. Teknoloji çağında yaşıyoruz. İnsanlar artık internetten, belgesellerden, uluslararası sitelerden hayvanlar hakkında araştırma yapabiliyorlar. Yani bir hayvanı tanımak için hayvanat bahçelerine gerek kalmadı” diye konuştu.

Yasalar uygulanmıyor

MELİHA Yılmaz Vakfı Başkanı Mine Eren ise, Türkiye’de hayvan hakları ile ilgili olan yasanın gereğince uygulanmadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:
“Türkiye’de genel olarak hayvanların durumu içler acısı. Yasalar olmasına rağmenmalesef bu yasalar gereğince uygulanmıyor. Belediyeler ise çekimser kalarak iş yapmama yolunu seçiyorlar. Hayvanların şartlarını iyileştirmek için ayrılan bir fon olmadığı için, merkezler parasız kalınca, mevcut parayla da başka işlerini hallediyorlar. Bilgisizlik ve parasızlık ülkemizi bu hale getiriyor.
Kırıkkale’ki hayvanat bahçesinin şartların iyileştirilmeli, oradaki hayvanlara sahip çıkılmalı. Bahçeyi kapatmak çözüm değil çünkü Türkiye’de o hayvanların bakılabileceği bir yer yok.”

Hibe olarak vereceğiz

Erhan GÖĞEM/DHA
KIRIKKALE’nin Keskin ilçe Belediye Başkanı Bayram Sakallı, belediye olarak piknik alanında bulunan hayvanların bakımını bugüne kadar ellerinden geldiği kadar en iyi şekilde yaptıklarını belirterek, “Piknik alanında bulunan yaşlı hayvanlarımızın bir bölümü hastalandı. Veteriner hekimliğimiz kontrollerini yaptı. Belediye olarak bakımları zor oluyordu. Bunun için de bakanlıkla görüşüp, Ankara Atatürk Orman Çiftliği’ndeki hayvanat bahçesine hibe olarak vereceğiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kurtarın o hayvanları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı