Gündem Haberleri

  Kurtarıcılar böyle eğitiliyor

  Hürriyet Haber
  19.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bursa’nın Gemlik ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak için kurulan Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı’nda, deprem veya göçükte enkazda canlı bulma, araç ve valizlerde patlayıcı madde arama, kaybolan kişi veya kişilere ulaşılması için köpekler özel olarak eğitiliyor.

  -Gemlik Askeri Veteriner Okulu Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı’nda, en iyi ırk özelliklerini gösteren Alman Çoban, Kangal, Belçika Malinois, Alman Pointer, Labrador, Golden Retriever, Border Collie, Akbaş, Kars Çobanı cinsi damızlık köpeklerden, bilimsel veriler ışığında yavru elde ediliyor.
  -Bu hayvanların sağlıklı ve güçlü birer askeri köpek olmaları için, henüz iki aylık olduklarında, doğal ve yapay materyallerle özel olarak hazırlanmış parkurlarda sosyalizasyon eğitimine tabi tutuluyorlar. Özgüvenlerini kazanmaları ve her türlü koşula alışmaları için özel olarak yetiştirilen köpekler, testlere tabi tutuluyor.
  -Marmara, Düzce ve Van depremlerinde 72 kişiye ulaşan eğitimli köpeklerin olası deprem veya göçükte canlılara ulaşılması, çanta veya kişilerin üzerindeki patlayıcı maddelerin bulunması, kaybolan kişilerin yerlerinin tespit edilmesinde % 95’i aşan başarıya sahip oldukları belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı