‘Kürtaj turu’na yetki iptali geldi

Emek KAPLANGİL
02 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ağustos 2012 - 17:35

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, yurt dışına kürtaj turları düzenlemeye başlayan Baracuda Tour’un ‘acenta yetkisi’ni iptal etti. TÜRSAB da şirketi disiplin kuruluna sevk etti.

TÜRKİYE’de uzun süre devam eden ‘kürtaja yasak’ tartışmasının ardından yurt dışına kürtaj turları düzenlemeye başlayan İstanbul merkezli Baracuda Tour’un ‘acenta yetkisi’ iptal edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Büyük emekler verilerek önemli bir seviyeye getirilen ülke turizmi için talihsizlik olarak nitelendirilecek söz konusu olayın gerek turizm anlayışımıza ve etik kurallara aykırı olması, gerekse de ülke imajımıza ve turizmimize zarar vermesi dikkate alınarak adı geçen acentanın belgesi bugün itibariyle iptal edilmiştir” denildi.

Önce TÜRSAB sert çıktı

Kürtaj turları düzenleyen Baracuda Tour için dün ilk önce Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB), harekete geçti ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, böyle bir girişimin ahlaki, etik ve geleneklerimize uygun olmadığını belirterek söz konusu şirketin disiplin kuruluna sevk edildiğini, Turizm Bakanlığı nezdinde de soruştuma başlatılacağını açıklamıştı.

Ulusoy, “Biz yıllardır sağlık turizmini geliştirmeye çalışıyoruz. Bunun altyapısını Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Eczacılar Birliği ile oluşturmaya ve yürütmeye çalışıyoruz. Ülkemiz sağlık hizmetleri konusunda çok üst seviyede ama diğer taraftan organ mafyası gibi konulara karşı olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz. Bu acentanın sahibi olan kişi kendi görüşünü ortaya koymuştur. Yönetim Kurulu kararıyla bu acentayı disiplin kuruluna veriyoruz. ‘Kürtaj turizmi’ diye bir şey olmaz. Bu ne ahlaki, ne ticari ne de geleneklerimize uygundur” dedi.

Yasadışı bir şey yapmadım

BARACUDA Tour’un yöneticisi Cem Polatoğlu, yaptıklarının illegal olmadığını ve TÜRSAB’ın aldığı kararı şaşkınlıkla karşıladığını belirtti. Polatoğlu şunları söyledi: “Doktor raporu alıyoruz. Hastayı, hastaneye teslim ediyoruz. Elbette iş ekmeğimle oynanacak noktaya gelirse, bu hizmetten vazgeçerim.”


Kürtaj uygulamasında değişen bir şey yok

TÜRK Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Özdemir Aktan, “kürtaj seyahati”nin ve normal doğuma zorlamanın kadın sağlığını tehlikeye attığını bildirdi. Aktan, şunları söyledi: “Hem kürtaj hem de sezaryen konuları ciddi biçimde tartışıldı ancak kürtaj hâlâ Türkiye’de 10 haftaya kadar serbest. Seyahat firmalarının konuyu kullanmalarına şaşırmadım. Kürtaj için seyahat ettirilen ülkeler tıp açısından Türkiye’den ileri değil, gerideler. Aynı şey sezaryen için de geçerli. Değişen bir şey yok. Kadın ‘Sezaryen olmak istiyorum’ diyorsa olacak. Normal doğuma zorlandığı için anne ve bebek ölümü haberleri okuyoruz. Sağlık Bakanlığı kürtaj ve sezaryende değişen hiçbir şey olmadığını açıklamalı.” Meltem ÖZGENÇ / ANKARA

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı