Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kürtaj hapının Türk mucidi

  Hürriyet Haber
  09 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 09 Temmuz 1999 - 00:01

  Almanya'da satışına izin verilen, başta Vatikan olmak üzere tutucu çevreleri çok kızdıran ‘Mifegyne’ adlı kürtaj hapının mucidi bir Türk doktoru, Edouard Sakız. Dr.Sakız'ın geliştirdiği düşük hapı tıpta çok önemli bir buluş olarak değerlendiriliyor.

  Tıp tarihinde en tartışmalı haplardan birine imza atan İstanbul doğumlu Türk doktor Edouard Sakız, kürtajı tasvip edenlerce ‘Büyük kurtarıcı’, kürtaj karşıtları tarafından da ‘Katil’ diye tanımlanıyor. Almanya'da önceki gün satışına izin verilen, başta Vatikan olmak üzere tutucu çevrelerin düşmanı ilan ettiği hapı bulan Türk doktor, bilim dalında araştırma yapan herkesin bu tip eleştiriye açık olması gerektiğini söylüyor.

  KADINLARIN HAKKI

  Kürtaja karşı çıkan Vatikan'ın tutumunu anlayışla karşıladığını belirten Sakız, Emma adlı kadın dergisine yaptığı açıklamada, kadınların kürtaj yapma kararına saygı göstermek gerektiğini kaydetti. Dünyada her yıl yaklaşık 50 milyon kadının kürtaj yaptırdığını, her yıl 80 bin kadının kürtaj sırasında can verdiğini ifade eden Sakız, hastanede doktorluk yaptığı sıralarda, kürtaj yapan kadınların ruh dünyası ve bedensel sıkıntılarına bizzat tanık olduğu için daha insani bir yöntem araştırdığını kaydetti.

  Almanya'da satışına yeni izin verilen ancak, Fransa, İsveç ve İngiltere'de uzun zamandır kullanılan ‘Mifegyne’ adlı kürtaj hapının, kürtaj ameliyatından daha tehlikesiz olduğunu vurgulayan Sakız, bu yüzden hapın tıp dünyası için büyük bir yenilik olduğunu ifade etti. Köln Kardinali Joachim Meisner'in kendisini Nazi dönemindeki hekimlere benzetmesinden büyük üzüntü duyduğunu da vurgulayan Sakız, piyasadaki her ilacın kötüye kullanılabileceğine işaret ederek, hapı kullanma kararını insanların kendisine bırakmak gerektiğini söyledi.

  İSTANBULLU

  1926 yılında İstanbul'da doğan Sakız, Türkiye'de tahsil yaptıktan sonra ABD'nin Houston kentinde araştırmalarda bulundu. 1966'da, Fransız ilaç fabrikası Roussel Uclaf'a geçen Dr.Sakız, bu tarihten itibaren hormonsal doğum kontrol maddesini araştırmaya başladı. İlk kez ‘RU 486’ adıyla tanınan kürtaj hapını 1982 yılında 11 kadında deneyen Dr.Sakız, bu buluşuyla tıp tarihine geçti.

  Dr.Sakız, ilaç satışı için izin istemeyen ülkelerde patentine sahip olduğu ilaçların satışına ‘etik gereği’ izin vermiyor. Kürtaj hapının önümüzdeki günlerde İsviçre, Norveç, Tayvan, İsrail ve Güney Afrika'da da piyasaya çıkması bekleniyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı