Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kürt sözcü: PKK yasal değil

  ERBİL, (DHA)
  22 Ekim 2007 - 11:33Son Güncelleme : 22 Ekim 2007 - 11:33

  Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt hükümetinin sözcüsü Cemal Abdullah, hükümet olarak PKK’nın saldırılarına karşı olduklarını çünkü bu saldırıların Irak ve Kürdistan halkına zarar verdiğini söyledi.

  Erbil’deki ’kurdistanreport’ gazetesine demeç veren Abdullah, terör örgütü PKK’nın petrol boru hatlarına saldırı düzenlemesi halinde bu örgütün Kürt Bölge Hükümetin ve Irak ile bölgedeki Kürt halkının maddi kaynaklarına karşı olduğunun anlaşılacağını söyledi. Abdullah, bu tür bir saldırıyı terörist saldırı olarak kabul edeceklerini ve buna karşı duracaklarını söyledi. Kürdistan Bölge Hükümeti Sözcüsü Cemal Abdullah, Kuzey Irak’ta bulunan Türk şirketlerinin dönmeleri için uyarıldıkları yönündeki iddiaları yalanlarken, hiçbir şekilde böyle bir olayın yaşanmadığını ve hiçbir şirketi uyarmadıklarını vurguladı. Cemal Abdullah, “Bölge hükümeti, PKK’nın Kuzey Irak topraklarını kullanarak, Türkiye ye saldırı düzenlenmemesi yönünde uyardı mı?” sorusu üzerine şöyle dedi:

  “Kürdistan Bölge Hükümeti kurulduğundan bu yana, Kürdistan topraklarının komşu ülkelere saldırı amaçlı kullanılmasına karşı olmuştur. PKK yasal bir örgüt olmadığından dolayı bu örgütle resmi olarak hiçbir temas gerçekleşmemiştir. PKK’yı resmi yollardan uyarmak gibi bir niyetiz yok çünkü bu örgüt yasal bir örgüt değil.”

  Abdullah, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın “Silahı bırak gel parlamento çatısı altında sorunlar çözülsün” sözlerine atıfta bulunarak, böyle bir barışçıl adımın atılmasının yanında yer alacaklarını söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı