Gündem Haberleri

  Kürt sorununa ilişkin öneriler

  Okan KONURALP/ANKARA
  24.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP’nin geçen hafta Van’da gerçekleştirdiği “Kürt Sorununda 3. Yol” arayışının öneriler taslağı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun onayına sunuldu. “Uzun vadeli uygulamaya konulacak politika önerileri” başlığı altında “Şartsız genel af ve toprak reformu” önerisi dikkat çekti.

  Taslak “Kürtler’in ve diğer kültürel azınlıkların dil ve kültürlerinin kalıcılığını, gelişimini garanti altına alındığı sosyal ve siyasi ortamın yaratılması, bu doğrultuda yürürlüğe konulacak reformların ise ‘Türkiyeli’ üst kimliği çerçevesinde geliştirilmesi” önerisiyle başladı.

  İlk ve ortaöğretimde seçmeli Kürtçe

  “Orta vadede uygulamaya konulacak politik öneriler” seçeneğinde ise “Orta vadede ilk ve orta öğretimde seçmeli olarak Kürtçe ve Zazaca ile talep edilen diğer dilsel azınlık üyelerinin dillerinde eğitim olanağı devlet tarafından sunulabilir.” denildi.

  “Belediye ve valilik kurumlarının birleştirilmesi” önerisi ise “Pek çok kesimin arzuladığı yerel yönetim reformu gerçekleşmiş olacak. Aynı zamanda Kürt milliyetçisi kesimlerin özerklik taleplerine alternatif bir siyaset geliştirilmiş olacaktır” diye gerekçelendirildi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı