Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kürt raporun hâlâ web sitende

  Selçuk ŞENYÜZ / KONYA
  18.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.12.2009 - 01:10

  Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, “Bizim değil” dediği CHP’nin Kürt sorununa ilişkin raporların, partinin web sitesinde hâlâ durduğunu söyledi.

  Erdoğan, “Acaba ‘Yanlış mı yaptık’ diye merak ettim. CHP’nin web sitesini açtık; o raporlar orada duruyor. Kendi partisinin web adresini bilmiyorsa Konya’dan hatırlatıyorum: chp.org.tr. Açsın baksın” dedi. TOKİ konutlarının anahtar teslimi ve toplu açılış töreni için Konya Alaattin Kültür Parkı’nda toplananlara hitap eden Erdoğan, konuşmasına Mevlana’nın, “Dert insana yol gösterir” sözüyle başladı. “Biz ülkenin dertleriyle dertliyiz. İşte tüm bu dertler bizi yollara düşürdü” diyen Erdoğan, özetle şöyle konuştu:

  Göremiyorsun diye yok mu

  Hafta başında Meclis’te CHP’nin hazırladığı raporları hatırlattım. İçinde bugün bizim kabul edemeyeceğimiz öneriler var. Hop oturdular, hop katlılar. Sayın Baykal senin resmi web sitende o raporlar duruyor. Niye inkar ediyorsun? Mevlana, ‘İki parmağını gözlerine koy; dünyayı göremezsin. Sen göremiyorsun diye bu alem yok değildir’ diyor. Muhalefet başını kuma gömmüş, milletin meselelerini göremiyor.

  Milletim sabır göstersin

  30 yıldır devam eden terörden kim kazandı? Türk mü, Kürt mü, Alevi mi, Sunni mi? Kimin kazandığını söyleyim: Silah, mayın satan, uyuşturucu pazarlayan, gençlerin kanıyla beslenenler. Şehitleri, dağa çıkanları istismar edenler kazandı. Kim kaybetti? Sen, ben, gençler, anneleri, babaları, masum yavruları, ülke, millet kaybetti. 72 milyon arkamızda durursa bu oyunu bozarız. Milli birlik ve kardeşlikten başka kastımız yok. Ama bu ülkeyi kardeşliğe kavuşturmak istemeyen siyasiler, odaklar var. 30 yılda 300 milyar dolar kaynağımız heba oldu.

  Bazı medya kirli tezgahta

  Bu kirli tezgahın içinde bilerek veya bilmeyerek bazı medya kuruluşları da var. Türkiye’nin her yerini kan gölü gibi gösteriyorlar. Teröre. Ücretsiz propaganda yapıyorsunuz. Medyayı tekrar uyarıyorum. Bunun basın özgürlüğü ile alakası yok. Basın özgürlüğü ülkenin geleceğini karartmaya yardımcı olmak değildir. Medya bu kirli tezgahın değirmenine su taşımasın.

  En büyük açılım Mevlana’dan

  Erdoğan, Şeb-i Arus’ta Mevlana’nın “Ne olursa ol gel” sözünü anımsatarak, “Mevlana, tarihin en büyük açılımını yaptı” dedi. Erdoğan şunları söyledi: Kendimiz için ne istiyorsak, insanlık için de onu istiyoruz. Gönlümüzü açıyor ve herkesin açmasını istiyoruz. Bizim bu isteğimizi realiteden uzak bulanlar, karanlığa mum yakmak yerine, ona üflemeyi tavsiye ediyorlar. Şiddet, öfke, kin ve husumet tarih boyunca insanlığa keder ve göz yaşından başka birşey getirmedi. Biz birlik, beraberlik değirmenine su taşımak zorundayız. Biz kardeşliğin ve sevginin tohumlarını ekmeye çalışıyoruz. Daha çok adalet için çaba sarf ediyoruz.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı