Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kürt Meselesi nasıl çözülmez

  Hürriyet Haber
  19 Aralık 2009 - 15:18Son Güncelleme : 19 Aralık 2009 - 15:18

  Siyasi, sosyal ve ekonominin yanında, kanlı terör olaylarıyla sancı veren "Kürt Olayı", devletimizi her geçen gün daha fazla meşgul etmektedir.

  Uzun zamandır Türkiye'nin güneyinde, belki Cumhuriyet tarihinin en önemli problemi ile karşı karşıya bulunmaktayız. Bu sorunun başlangıcı, Osmanlı döneminin son yıllarına kadar uzanmaktadır.

  Karşılaştığımız sorunun, basit bir terör olgusunun çok ötesinde olduğu aşikârdır. Bu itibarla, çözümleri kısa-orta vade ile orta-uzun vadeli çözümler olarak düşünmek, ayrıca terörle mücadele için yapılacaklarla, bölge halkıyla ilişkilerde hareket tarzını ayırmak gerekmektedir.

  Gelişen Türkiye'nin özellikle son zamanlarda gerek Balkanlar, gerek Orta Asya'daki Müslüman ve Türk kökenli ülkelerle geliştirmekte olduğu yakın ilişkiler ve dünya politikasında önemli bir yere kavuşması durumundan rahatsız olan çevrelerin, Türkiye'yi rahatsız etmek, en azından süreci yavaşlatmak için çaba göstermiş olabileceklerini göz önünde bulundurmalıyız.

  Bu mesele de her şey tarafsız, önyargısız bir şekilde açıkça ve serbestçe tartışılmalıdır. Tartışma ortamı, doğrulan ve yanlışları ortaya çıkaracak ve gerçekleri daha kolay öğrenmemize imkân sağlayacaktır. Tartışmayı engellemek, gerçekleri saklamak meseleyi azaltmayacak, aksine tedbirler yanlış olacağı için giderek büyüyecektir.

  Elinizdeki bu kitap, iki değerli ve cesaret sahibi yazarın kaleminden kanayan bir yara ve uluslararası bir sorun haline gelen Kürt Meselesinin çözümünü dikkatinize sunmaktadır.

  Kürt Meselesi nasıl çözülmez

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı