Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kürt lidere suikast Suriye’yi karıştırdı

  Hürriyet Haber
  09.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.10.2011 - 23:13

  Muhalif Kürt lider Meşal Tammo’nun önceki gün suikasta uğraması yedi aydır protesto gösterilerine sahne olan Suriye’yi yeniden karıştırdı. Kamışlı kasabasında 50 bin kişinin katıldığı cenaze töreninde çıkan çatışmalarda 5 kişi öldü. AB ve ABD, suikasta tepki gösterdi.

  SURİYE’de Esad rejimine karşı yedi aydır süren isyan, yeni gelişmelerle daha da büyüyor. Ülkede muhalifleri ayağa kaldıran son olay, önceki akşam Kamışlı kasabasında yaşandı. Üç buçuk yıl boyunca hapis yattıktan sonra serbest bırakılan Kürt muhalif lider Meşal Tammo, kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldü. Suikastın, rejim tarafından beslenen milisler tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. 53 yaşındaki Tammo’nun öldürülmesi nedeniyle birçok kentte iki gündür oldukça geniş katılımlı eylemler gerçekleştirilyor. Meşal Tammo’nun cenaze törenine tam 50 bin kişi katıldı ve tören, dev bir protesto gösterisine dönüştü. El /images/100/0x0/55eb375cf018fbb8f8b2e947Cezire, eylemcilerin Amuda’da Beşar Esad’ın babası Hafız Esad’ın hykelini yıktığını ileri sürdü. Suriye güvenlik güçleri, göstericilere ateş açarken, yaşanan şiddet olaylarında en az beş kişi öldü. Meşal Tammo’nun oğlu Fares Tammo, Erbil’den El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, suikastın Kürtler’de büyük öfke yarattığını vurgulayarak, “Kan, Kürtler için değerlidir. Rejim çökene ve Beşar Esad’ın infaz edilmesine kadar vazgeçmeyecekler” dedi.

  Ayrılıkçı değildi

  İstanbul’da kurulan Suriye Milli Konseyi’nin de üyelerinden biri olan Meşal Tammo, ülke nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan Kürtlerin önde gelen isimlerinden biri. Ayrılıkçı olmayıp, Kürtlerin Suriye rejimine tam entegrasyonunu sağlama modelini oluşturan Tammo, Kürt Gelecek Hareketi’nin de kurucusu ve başkanıydı. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da, Tammo’nun katlini şiddetle kınadı. Tammo’nun öldürülmesine ABD de tepki gösterdi. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın koltuğu bırakması gerektiği görüşünü yinelerken, Tammo’nun öldürülmesinin, “gerginliğin artık en yüksek noktaya tırmandığının” bir işareti olduğunu savundu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı