Gündem Haberleri

  ‘Kürt kartına’ karşı bölgesel koordinasyon

  Cansu ÇAMLIBEL
  16.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriyeli muhalifler, Esad sonrası dönemde “Kürt kartının kontrol altında olacağını” garanti etmek için şimdiden Ankara ve Erbil ile ortak çalışma yürütüyor. Hürriyet’e konuşan Türkiye merkezli Suriye Ulusal Konseyi’nin sözcüsü Basma Kadmani, Suriye Kürtlerinin haklarını devrim içinde teminat altına alarak Kürt meselesi kökenli olası güvenlik sorunlarını önlemeye çalıştıklarını anlattı.

  SURİYE’nin komşuları içinde Kürt nüfus barındıran tüm ülkelerle şimdiden ikili güvenlik anlaşmaları için hazırlık yaptıklarını belirten Basma Kadmani, “Esad rejimi düştüğünde Kürt kartının kontrol altında olduğundan emin olmak istiyoruz” dedi. Geçen hafta Suriye Ulusal Konseyi’nin İstanbul’da yaptığı son değerlendirmelerden satır başlarını da aktaran Kadmani’nin mesajları şöyle:

  Barzani Suriye Kürtleri üzerinde etkin: Kürt sorununun çözümü için bölgesel bir koordinasyona ihtyacımız var. Elbette Türkiye’nin ülke içinde kendi atacağı adımlar vardır ama bir de bölgesel adımlar var. O bölgesel adımların muhatabı Suriye ve Irak’tır. Bu koşullarda Suriye’de Esad rejiminin artık bir muhatap olmadığını biliyoruz. Irak Kürtleri Suriye Kürtleri üzerinde çok etkilidir. Onlarla da bir diyalog süreci içindeyiz. Geçen hafta Erbil’e bir heyet gönderdik, Başkan Mesud Barzani ile görüştüler. Çok olumlu koşullarla karşı karşıya olduğumuzu söylemek zor. Kötü ve en kötü arasında seçim yapmak durumundayız.

  Yazılı güvenlik anlaşmaları şart: Türkiye ile bizim açımızdan çok hassas bir mesele olan PKK konusunda birlikte neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. Bu konudaki yol haritasını bir an önce belirlemek durumundayız. Ancak bu şekilde Kürt kartını kontrol altında tutarız. Bunun için Kürtlerin yaşadığı diğer komşu ülkeler ile Avrupa ülkelerinin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaptıkları gibi ikili güvenlik anlaşmaları hazırlamamız gerek. Somut adımların yer aldığı yazılı anlaşmalardan bahsediyorum. Bunlar geçiş süreci sona ermeden tamamlanmalı.

  Radikal söylemleri yumuşatmaya çalışıyoruz: Suriye Kürtleri tek bir blok değil. Neredeyse 16–17 parçaya bölünmüş durumdalar. Bazıları Esad rejimini destekliyor ama Kürt hareketinin önemli bölümü devrimin arkasında. Bu gruplardan bazılarının oldukça radikal söylemleri var. Kendi kaderlerini tayin (self-determinasyon) hakkını savunanlar da var. Tabi bu kadar ileri söylemleri kabul edecek durumumuz yok. Suriye’nin toprak bütünlüğü kırmızı çizgidir. Birlikte radikal söylemleri yumuşatmaya çalışıyoruz.

  ‘Kürt kartına’ karşı bölgesel koordinasyon

  Suriye Ulusal Konseyi’nin sözcülüğünü yürüten Basma Kadmani yaklaşık 40 yıl önce Suriye’deki Baas rejiminden kaçıp önce Lübnan, ardından Avrupa’ya sürgüne giden muhalif bir babanın kızı. Uzun yıllardır kendisini Arap halklarının bilinçlenip özgürleşmesine yönelik çalışmalara adayan Kadmani bağımsız çatı örgüt Arap Reform Girişimi’nin yöneticisi.

  Kürt meselesinde hayati üç unsur

  Dil hakkı ve yerelleşme: Programımıza Kürt meselesi için hayati üç unsur koyduk. Farklı etnik gruplara karşı ayrımcılık yasa ile cezalandırılacak, Kürtlerin dili de dahil olmak üzere kültürel hakları tanınacak, merkeziyetçiliğin hafifletildiği ve yerel yönetimlerin güçlendirildiği bir yapı oluşturulacak. Bunlar Türkiye ile de tartıştığımız unsurlar.

  Yeni Suriye laik olmalı: Türkiye devrimde hayati bir rol oynadı. Suriye genelde muhafazakar ve dindar bir toplum ama Mısır kadar değil. Bizde laiklik kavramı çok daha köklüdür. Bence yeni sistem de mevcut laik gelenek üzerine inşa edilmeli.
  m İran’la çatışma bizi savaş alanı yapar: İran’ın nükleer programıyla ilgili gerilimin bir an önce düşmesini bekliyoruz. Umarız bu gerilim Batı ile bir çatışma noktasına gelmez. Böylesi bir durum kısa vadade bizim avantajımıza olmaz. Beni kaygılandıran İran’ın nükleer programı değil, bölgesel bir çatışmayı tetikleme potansiyeli.

  Esad: Silahını ver, affedeyim

  SURİYE lideri Beşar Esad’ın geçen yıl aleyhindeki protesto eylemlerinin başlamasından bu yana rejime karşı işlenen suçlar için genel af ilan ettiği açıklandı. Suriye resmi haber ajansı SANA’dan duyurulan açıklamada “Başkan Esad, 15 Mart 2011 ile 15 Ocak 2012 arasında meydana gelen olaylar sırasında işlenen suçlar için genel af ilan etmiştir” ifadesi kullanıldı. SANA, kararın barışçı şekilde gösterilere katılanları, ruhsatsız silah taşıyanları ve asker kaçaklarını kapsadığını duyurdu. Suriye yönetimi daha önce de af açıklamaları yaptı; ancak bunların ardından kaç kişinin salıverildiği belirsiz.

  Esad, geçen hafta yaptığı bir konuşmada ise muhaliflerini terörizm ile suçlayıp onlara demir yumrukla karşılık verileceğini söylemişti. 10 aylık bir dönemi kapsayacağı söylenen son aftan yararlanmak için asker kaçaklarının ay sonundan önce teslim olması, ruhsatsız silah sahiplerinin de bunları aynı süre içinde teslim etmesi isteniyor. Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre ülkede gösterilerle ilgili olarak 14 bin kişi gözaltında tutuluyor. /images/100/0x0/55eb2501f018fbb8f8ae2674

  Beyrut buluşması Suriye zirvesi gibi

  Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta BM’nin düzenlediği “Arap Dünyasında Reform ve Demokrasiye Geçiş” konulu toplantıda bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın af ilanına temkinli yaklaştı. Davutoğlu “Şu ana kadarki tecrübelerimiz maalesef bu sözlerin, bu büyük vaatlerin yerine getirilmediği doğrultusunda” dedi. Ban Ki-moon da Şam yönetimine, “Şiddeti durdurun. Kendi insanlarınızı öldürmeye son verin. Baskı çıkmaz bir yoldur. Arap dünyasında otoriter tek adam rejimleri ve aile hanedanları artık geçmişte kaldı” diye seslendi.

  İsyancıların başına tuğgeneral geçiyor

  SURİYE ordusundan kaçanların Türkiye’de kurduğu Özgür Suriye Ordusu “Yüksek Askeri Konsey” oluşturuyor. Konsey’in başına ise bugüne kadar operasyonları yöneten Albay Riad el Esad’ın değil, Suriye ordusundan firar eden en yüksek rütbeli asker olan ve halen Türkiye’de bulunan Tuğgeneral Mustafa Ahmed el Şeyh’in geçeceği iddia edildi. El Arabiya televizyonu konseyin kuruluşunun yakında Türkiye’de ilan edileceğini duyurdu. Muhalif politikacı Fahd el Masri’ye dayandırılan habere göre Suriye ordusunun kuzey bölgesinin istihbaratından sorumlu Tuğgeneral el Şeyh artık isyan hareketlerini koordine edecek. El Masri, “Ordudan firarlar son iki haftada günlük hale geldi” dedi. Suriye ordusundan bugüne dek 40 bin Sünni askerin kaçtığı öne sürülüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı