Dünya Haberleri

  Kürt gazeteci öldürüdü

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  07.05.2010 - 15:25 | Son Güncelleme:

  Irak'ın kuzeyinde Barzani'ye muhalif yazılar kaleme alan Kürt gazeteci, kaçırılıp işkence yapıldıktan sonra başına iki kurşun sıkılmış halde yol kenarında ölü bulundu.

  Gazetecinin akrabaları, Zerdüşt Osman adlı 23 yaşındaki gazetecinin Kürt Bölgesel Yönetimi aleyhine sert yazılar kaleme aldığı, Barzani ve Talabani'ye yönelik eleştiri yaptığı ve özellikle de Barzani ailesiyle ilgili haberler yaptığı için öldürüldüğünü belirtti. Aynı zamanda üniversite öğrencisi de olan Zerdüşt Osman'ın serbest gazeteci olarak görev yaptığı ve internette Barzani ailesine karşı yazdığı haberlerde mahlas kullandığı belirtildi.

  Zerdüşt Osman geçtiğimiz Aralık ayında "Barzani'nin kızıyla aşk yaşıyorum" başlıklı makalesinde, fakir aileden gelen bir gencin, zengin bir ailenin kızına aşık olmasının ve evlenmelerinin imkansız olduğunu hicv eden bir dille yazmıştı.

  Iraklı Kürt gazeteci Osman'ın öldürülmesinden Kürt Bölgesel Yönetimi güvenlik güçlerinin sorumlu olduğu ve bu cinayeti bizzat onların işlediği iddia edildi.

  Son yıllarda Irak'ın kuzeyinde gazeteci ölümlerine pek sık rastlanmıyordu. Bölgesel yönetim, Irak'ın kuzeyini iş ve cazibe merkezi yapmak için bu tür ölümleri önlemek için çaba gösteriyordu. Ancak Barzani'ye muhalif bir gazetecinin infaz edilmesi, gözleri Mesut Barzani'ye çevirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı