Dünya Haberleri

  Kürt Bakan: Bombalanan yerde PKK'lı yok

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)
  16.10.2007 - 10:23 | Son Güncelleme:

  KUZEY Irak'taki Bölgesel Kürt Hükümeti'nin İçişleri Bakanı Kerim Sıncari, PKK'nın son dönemde eylemlerini arttırması ve Irak sınırından Türkiye'ye ateş açması üzerine karşı Türk topçu birlikleri tarafından karşı ateş açılmasını eleştirirken, “Bombardımanın hedefi olan alanlarda tek bir PKK üyesinin bile bulunmadığını” öne sürdü.

  Sıncari’nin Şark el-Awsat gazetesine yaptığı açıklama bölgedeki Kürt televizyonları ve internet sitelerinde geniş yer aldı. Sincari, Türkiye’den açılan topçu ateşinden sadece bölgedeki sivillerin zarar gördüğünü öne sürerken şöyle dedi:

  “TBMM’nin sınır ötesi operasyona izin verecek tezkereyi görüşüp, onaylayacağı yönünde haberler duyuyoruz. Bu konu Irak’ın egemenliğinin ihlali ile ilgili bir konu. Bizler Irak’ın bir parçası olarak, herhangi bir saldırıya karşı, ülkeyi savunmaktan sorumluyuz. Direkt olarak Bağdat yönetimini ilgilendiren bu konuda Merkezi yönetimin biran önce açık bir tavır sergilemesi gerekir. Hiçbir şekilde Türkiye’nin Irak sınırlarını ihlal etmesine izin vermeyeceğiz. Kürtler’in Irak parlamentosunda temsilcileri var ve Irak Hükümeti’nin kararlarına katılırlar.”

  PKK ile ilişkileri olmadığını onlarla görüşmediklerini iddia eden Sincari, terörist örgüt temsilcilerinden birinin olası saldırı halinde bölgeyi savunacaklarını iddia ettiği hatırlatılınca, “PKK’nın Irak topraklarını Türkiye’ye kaşı korumaya yönelik herhangi bir açıklama yapma hakkı yoktur”dedi.

  “IRAK HÜKÜMETİ KORUMALI”

  Bu arada Irak Parlementosu’ndaki ’Kürdistan İttifakı Listesi’nden üye olan Dr.Mahmut Osman, Irak Hükümeti'nden Kuzey Irak sınırlarındaki bölgelerin ateşe tutulması karşısında resmi tutum takınmasını istedi.

  Irak’ın Sesi Radyosu’na konuşan konuşan Osman, Kuzey Irak sınırlarında bulunan bölgelerin ateşe tutulmasının Irak’ın egemenliğine tecavüz anlamına geleceğini ve Ankara’nın Irak karşısındaki siyasetini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Osman, “Türkiye’nin PKK konusunun çözümü noktasında diyalog dilini kullanması ve görüşmeler yolunu tercih etmesi gerekir. Kürt temsilcilerin Türkiye ile Irak arasında geçen ay imzalanan terörle mücadele görüşmelerine çağrılmamasına şaşırdım. Kürt hükümetinin haberi olmadan Kürdistan Bölgesi (Kuzey Irak’ı kastediyor) üzerinde herhangi bir anlaşma yapılamaz. Türk tarafının bazı PKK’lı üst düzey yetkililerin teslim edilmesi ile ilgili isteğine Irak Anayasası izin vermiyor.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı