Gündem Haberleri

  Kürt bağımsız vekil için ’baraj’ formülü

  Turan YILMAZ / ANKARA
  10.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP, bağımsız vekillerle Meclis’e girme planı yapan DTP’ye karşı hamle yapıyor. Bağımsız adaya baraj ve seçildikten sonra partiye geçişe sınırlama gibi düzenlemeler muhalefet desteğiyle 2007 Kasım seçimine yetiştirilecek.

  DTP’nin bağımsız milletvekilliği ile Meclis’e girme planına karşı gündeme gelen "baraj"da formül aranıyor. Meclis açıldığında konuyu gündeme getirmeye hazırlanan AKP’de şu seçenekler üzerinde duruluyor:

  Bazı ülkelerde olduğu gibi bağımsız adaya da baraj getirilebilir.

  Adaylık koşulları yeniden düzenlenebilir.

  Seçildikten sonra partileşme ya da kurulu bir partiye geçişe sınırlama getirilebilir.

  Bağımsızların adları da birleşik oy pusulasına yazılabilir.

  AKP yöneticileri, şu değerlendirmeyi yaptılar:

  10 BİN OYLA SEÇİLEBİLİR

  "Türkiye’de ortalamaya baktığınızda partili bir milletvekilinin seçilebilmesi için 100 bin oy gerekirken, bağımsız milletvekili seçilebilmek için 10 bin oy yeterli olabiliyor. Baraj uygulamasıyla bu çelişkili durumun önüne geçilebilir.

  Bağımsız seçildikten sonra yeni bir parti kurulması ya da kurulu bir partiye geçişe kısıtlama getirilebilir. Ya da bağımsız adayların mevcut durumdaki ayrı oy pusulası ile seçime girmeleri uygulaması da değiştirilebilir. Çünkü, ayrı oy pusulası usulsüzlüklere de neden olabilir. Bağımsız adaylar bu pusulaları seçmenlerine dağıtıp onları sandıkta yönlendirebiliyor. Bağımsız adayların adlarının da partilerin bulunduğu birleşik oy pusulasında yer alması sağlanabilir."

  DİSİPLİNE İHTİYAÇVAR

  AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz da, "Bağımsız adaylığın disipline edilme ihtiyacı var" dedi. Kapusuz, seçim barajları ve Türkiye milletvekilliği de dahil seçim yasalarındaki değişiklik konularının Meclis açıldığında gündeme geleceğini bildirdi. Kapusuz, "Meclis açılınca bütün bu konuları muhalefetle de oturup konuşacağız, üzerinde mutabık kaldığımız değişiklikleri de Kasım 2007’deki seçime yetişecek şekilde hayata geçirmek istiyoruz" diye konuştu. Kapusuz, bağımsız adaylığa getirilecek sınırlamanın ise dünyadaki uygulamalar da dikkate alınarak, muhalefetle mutabık kalınarak belirleneceğini söyledi.

  Önümüz kesiliyor

  DEMOKRATİK Toplum Partisi (DTP) Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Sakık, "Önümüzü keserlerse, Kürtlere hiçbir şekilde temsil hakkı tanınmaması için engeller getirilirse, halkımızla oturup konuşuruz. Farklı seçenekler gündeme gelebilir. Hiçbir konuda anlaşmayan AKP ve CHP, DTP’nin önünün kesilmesi için konsensus oluşturdu. Hatta yüzde 1’lik oy oranı olan BBP bile Kürtlerin parlamentoya girmemesi için seçim sisteminin değiştirilmesine karşı çıkıyor." dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı