Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  Kurşun geçirmez sıvı zırh geliştirildi

  12 Temmuz 2010 - 16:03Son Güncelleme : 12 Temmuz 2010 - 07:33

  İngiltere’nin savunma, güvenlik, uzay ve havacılık alanlarında faaliyet gösteren şirketi BAE Systems mühendisleri, kurşunu durdurabilen sıvı zırh için yaptıkları testlerde başarı elde ettiklerini açıkladı.

  Bilim adamları, “güç kesici” sıvıya, ısıya dayanıklı son derece sağlam Kevlar sentetik lifleri ekleyerek kurşungeçirmez bir madde elde etmeyi başardı.

   

  Kimyasal formülü gizli tutulan zırh, kurşunun çarpma gücünü emiyor ve kurşuna karşı çok daha kalın ve yapışkan hale gelerek tepki veriyor. BAE’de çalışan bilim adamları, zırhı “kurşungeçirmez krema” diye tanımlıyor.

   

  BAE iş geliştirme müdürü Stewart Penny, geliştirilen sıvı zırhın içerdiği moleküllerin darbe anında kaynaşarak madde direncini artırdığını belirtti.

   

  İLK ÖRNEĞİ DEĞİL

  Güç kesici/önleyici zırhlar askeri araştırmalar kapsamında ilk defa denenmiyor. ABD Ordusu Araştırma Laboratuarları’nın bu tür zırhlar üzerinde geçmişte testler yürüttükleri biliniyor.

   

  Ancak BAE mühendisleri, yaptıkları son testlerde askerleri kurşunlardan koruyabilecek sıvı bir zırha ait ilk kesin bulguyu elde ettiklerini öne sürüyor. Mühendisler, sıvı zırh ile askerler için çok daha hafif, esnek ve kurşungeçirmez yelekler yapılabileceğini savunuyor.

   

  Penny, yaygın olarak kullanılan yeleklerde kalın, ağır ve çok katmanlı Kevlar kullandıklarını, ancak bu yeleklerin askerlerin hareketlerini kısıtladığı gibi yorgunluğa neden olduğunu ifade etti.

   

  Yapılan testlerde, gaz silahından ateşlenen top şeklinde metal kurşunlar kullanıldı. Bristol kentindeki BAE tesislerinde sıvı zırhın dayanıklılığı geçtiğimiz günlerde ilk kez kamuoyuna duyuruldu.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 4 Yorum }
  • vatan sever 12.7.2010 10:31:50
   YENİ NESİL ASKERLER VE GÜVENLİK KUVVETLERİ SIVI SU TORBALARIYLAMI DOLAŞACAKLAR YANİ.
  • ahmet odacı 12.7.2010 10:11:09
   allah yoluuzu açık etsin.ne de olsa memleketimizde bu şekil girişimlerde bulunan vatandaşımız sizlerin yanında geliştirme ve araştırma yapma şansı bulabiliyor.bizim vatandaşıız vatan haini oluyor.o yüzden beyni bodrum ve akdeniz sahilleri, haberlerimizi süslemekte o bunla yakalandı o bunu dedi.yazık
  • nuknettin bekiroglu 12.7.2010 09:42:29
   Bu benim düşüncemdi,çocukluğumdan beri hep hafif,krem şeklinde sürülen,kurşun,sıcak soğuk geçirmeyen bir krem hayalim vardı ama hayaldi sadece,eğitimim bu şekilde olsaydı kimbilir belkide ben bulmuştum !
  • tolga kaan kanatlı 12.7.2010 07:06:25
   Birseyi merak ediyorum: diyelim biz yelegimizin icine siviyi doldurduk. peki kursun geldi, yelegi deldi, siviya carpip durdu. buraya kadar güzel. ama yelekteki kursun deliginden sivi akip gitmez mi? tek atimlik cani mi var bunun? yoksa patlamayan lastikler gibi deligi kapayan yelek mi yaptilar?
  Sayfa Başı
  Haberlerkara sevda yeni bölümKauai Adasıhawaiisokotra adasıYEMENAğvasapanca