Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kürsele ısınmanın tek faydası:Sıtma tutmuyor

  Sefa KAPLAN
  08 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ocak 2012 - 01:30

  Bilim insanları, küresel ısınmanın sıtma salgınını artıracağına inanıyordu. Ancak yapılan yeni bir araştırma bunun tam tersini ortaya koydu: Sıtmaya sebep olan parazitler, yükselen sıcaklık dolayısıyla çevreye yayılamıyor ve bulaşıcı niteliklerini yitiriyor.

  İKLİMLERİN değişmesine, bazı bölgelerde nehirlerin ve göllerin kurumasına, bazı bölgelerde de olağanüstü sellere yol açan küresel ısınmanın tek bir faydası ortaya çıktı: Milyonlarca kişiyi etkileyen en önemli bulaşıcı hastalıklardan birisi olan sıtma, küresel ısınma dolayısıyla artık dert değil. Oysa bilim insanları, küresel ısınmayla birlikte sıtma salgınının büyük bir tehlike teşkil edeceği endişesini taşıyordu. Pennsylvania Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, bunun tam tersinin geçerli olduğunu koydu ortaya: Küresel ısınma sıtmaya yol açan parazitin hem ömrünü kısaltıyor, hem de bulaşıcılık niteliğini kaybetmesine neden oluyor.
  Salgınlar önlenebilir

  Pennsylvania Devlet Üniversitesi Salgın Hastalıklar Merkezi öğretim görevlisi ve araştırma ekibinin lideri Dr. Krijn Paaijmans’ın verdiği bilgiye göre, bilim dünyasına, küresel ısınmanın sıtma mikrobu taşıyan parazitlerin daha etkili olmasına, daha hızla yayılmasına ve bunun da salgınları artıracağına dair bir endişe egemendi. Bu da son derece mantıklıydı. Çünkü sıtma ile sıcaklık arasında doğrudan bir ilişki vardı. “Oysa” diyor, Krijn Paaijmans, “bizim yaptığımız araştırma tam tersini koydu ortaya. Sıcaklık yükseldikçe sıtmaya yol açan mikrobun hareket kabiliyeti azalıyor. Bu ise Batı Nil Humması başta olmak üzere muhtelif salgın hastalıkları önlemek için iyi bir haber.”

  Parazit ekolojisi

  Araştırma sonuçlarını değerlendiren Oxford Üniversitesi’nden Dr. Simon Hay, küresel ısınma ile salgın hastalıkların yayılması arasındaki ters ilişkinin bilim dünyasının bakış açısını değiştireceğini hatırlatarak, bu sonuçların ölümcül salgınların önlenmesi için yeni ipuçları sağlayacağını söyledi. Edinburg Üniversitesi’nden Sarah Reece ise sonuçların son derece önemli olduğunu kaydederek, parazit ekelojisini yeniden gözden geçirilmeyi gerektiğini vurguladı.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı