Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kurmayı da terketti

  Hürriyet Haber
  11 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 11 Temmuz 1999 - 00:01

  Çiller'e çok ağır sözler

  Parti içi muhalefet nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e bir darbe de Genel Muhasip İsmail Karakuyu'dan geldi. Karakuyu, Çiller'e siyasal yaşamı boyunca duymadığı en ağır sözlerle yüklendi. Çiller, bu sözler üzerine büyük bir şaşkınlığa uğradı. Çiller, Başkanlık Divanı'nda kendisine karşı başlatılan hareketin içinde yeralan Karakuyu'yu ikna etmek için hafta içinde Genel Merkez'e çağırdı. Çiller, Karakuyu'ya, ‘‘Benimle misin, değil misin?’’ dedi. Karakuyu da, ‘‘Sizinle değilim, aksine size karşıyım. Size karşı başlatılan mücadeleye de destek vereceğim’’ diyerek, rest çekti. Gergin geçen görüşmede Çiller, bir zamanlar sağ kolu olan Karakuyu'dan çok ağır sözler işitti.

  Partinin içine düştüğü durumun faturasını Çiller'e çıkaran Karakuyu, ‘‘Ben size güvenmiyorum. Çok vefasız bir insansınız. Partinin bu hale düşmesinde en önemli sorumluluğu size ait olduğunu düşünüyorum’’ dedi. Karakuyu'yu ikna edemeyeceğini anlayan Çiller, son çare olarak kurmayından istifa etmesini istedi. Ancak Karakuyu asla istifa etmeyeceğini belirtti. Çiller'i Anadolu halkını anlamamakla suçlayan Karakuyu, ‘‘Karşınızdayım ve istifa etmiyorum. Biz Anadolu kültürü ile yetiştik. Siz Amerika'da yaşadınız. Bizi anlayamıyorsunuz. Bu yüzden size karşı mücadele etme kararı aldım’’ dedi. Partinin kasasını elinde bulunduran Karakuyu, Çiller'i zor durumda bıraktı. Harcamaları kısıtlayan ve Çiller'in özel harcamalarının faturasını ödememe kararı alan Karakuyu, muhalefetten büyük destek aldı.

  MAHKEMELİK OLUYOR

  Bu arada Genel İdare Kurulu'nu, ‘olağanüstü kongre çıkar’ korkusuyla tüzüğü ihlal ederek toplamayan Çiller, mahkemelik oluyor. GİK üyesi Ergun Özdemir'in, toplantının yapılması için Genel Merkez'e gönderdiği ihtarnamenin ardından, muhalifler yeni bir ihtarnamelere hazırlıyor. DYP Tüzüğü'ne göre, GİK 15 günde bir toplanmak zorunda.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı