Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kurmay Albay Bacak ‘Hakkari'den Ermeni Meselesi'ne Bakış'ı yazdı

  Behçet DALMAZ/ HAKKÂRİ, (DHA)
  07.07.2007 - 13:39 | Son Güncelleme:

  HAKKÂRİ Dağ ve Komando Tugay Komutan Vekili Kurmay Albay Yahya Bacak, 2 tarih öğretmeni ile birlikte yazdığı ‘Hakkâri'den Ermeni Meselesine Bakış' adlı kitabı büyük ilgi gördü.

  Kurmay Albay Bacak, ilk etapta deneme amaçlı bastırdığı 250 kitaptan elde ettiği 1000 YTL'lik geliri Muharip Gaziler Derneği ile Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği'ne bağışladı.

  Kurmay Albay Yahya Bacak, Atatürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Derya Akyol Kaya ve Cumhuriyet Lisesi Tarih Öğretmeni Fatih Haykır ile birlikte Hakkâri'de Ermeniler'in yaptığı mezalimleri araştırdı. Kurmay Albay Bacak ‘Hakkâri'den Ermeni Meselesine Bakış' adlı kitapla yakın tarihe ışık tuttuklarını söyledi. 144 sayfadan oluşan ve ilk etapta deneme amaçlı basılan 250 kitabın satışından 1000 YTL gelir sağlandı. Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Kurmay Albay Yahya Bacak ile birlikte elde edilen geliri Muharip Gaziler Derneği ile Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği’ne bağışlamak üzere ziyarette etti. Ziyaret sırasında Albay Bacak, kitabından Muharip Gaziler Derneği Başkanı Reşit Tatlı ile Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman'a da hediye etti. Kurmay Albay Bacak daha sonra kitaptan elde edilen 1000 YTL'lik çeki Muharip Gaziler Derneği Başkanı Reşit Tatlı ile Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman’a teslim etti.

  Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Dağ ve Komando Tugay Komutan Vekili olan Kurmay Albay Yahya Bacak’ın 2 tarih öğretmeni ile birlikte yaptığı çalışma sonucu kitabın hazırlandığını söyledi. Vali Nasuhbeyoğlu, kitabın ilk baskısı için valilik olarak da küçük destek verdiklerini belirterek, şöyle dedi:
  “Bu duyarlılığından dolayı komutanımıza teşekkür ediyorum. Bu kitabın satımında elde edilecek gelirler bu iki derneğimize ulaştırılacak. Hakkâri'de gerek silahlı kuvvetlerimiz gerek polisimiz ve geçici köy korucularımız çok şehitler verdi. Ülkemizin her noktasında şehit düşen şehitlerimizi ile gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Onlar bizim geleceğimizi sağladı. Türk Milleti'nin bu coğrafyada sonsuza kadar tutunması için ve şanlı bayrağımızı misak-ı milli sınırlarımızda dalgalanmasının mimarı oldular. Şehitlerimiz ve gazilerimize imkanlar dahilinde her türlü destek veriliyor. Böyle bir devlet anlayışımız var.”

  Kurmay Albay Yahya Bacak ise, yazdığı kitabın ilgi uyandırdığını, sonraki baskılarının başta Hakkari olmaz üzere Türkiye'nin değişik illerinde satışa sunulacaklarını anlattı. Aybay Bucak, “Burada elde edilen gelirler Şehit ve gazilere bağışlayacağız. Bu kitapta Ermenilerin Hakkari bölgesinde yapmış oldukları mezalimleri araştırırken, konu biraz daha genişleyince kitaba ayrıca, önümüzdeki yüzyılın planlarını da ekledik” dedi

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı