Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Kurgularımızı ekleyip, hazır olacağız"

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda mücadele edecek A Milli Kadın Basketbol Takımı, hazırlıklarına İstanbul'da başladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Abdi İpekçi Spor Salonu'nda, antrenör Ceyhun Yıldızoğlu yönetiminde çalışan “Potanın Perileri”, koşu ve açma-germe egzersizlerinin ardından ağırlık çalışması yaptı.

Milliler, yaklaşık 2 saat süren antrenmanı, hücum organizasyonu ve şut çalışması yaparak tamamladı. Hücum organizasyonları sırasında antrenör Yıldızoğlu'nun oyuncularını sık sık uyarması dikkati çekti.

Antrenör Yıldızoğlu'nun görüşleri

Antrenman sonrasında sorularını yanıtlayan antrenör Ceyhun Yıldızoğlu, olimpiyat elemelerinden sonra oyuncuların zihinsel olarak rahatlaması için bir ara verdiklerini belirterek, şunları söyledi: “Oyuncularımız, kısa bir aranın ardından ilk idmanımıza gayet olumlu geldi. Bahar dışında sorunlu oyuncumuz yok. Kendisinin, Ankara'da oynadığımız eleme maçlarında da omzunda problemi vardı. Onun için Arjantin maçında oynatmadık. Onun dışında eksik oyuncumuz yok. Bugün taktik ve kondisyon ağırlıklı bir antrenman yaptık. Bir hafta boyunca bu adaptasyon antrenmanlarına devam edeceğiz. Bunu daha hızlı bir şekilde yapacağız. Çünkü 2 hafta sonra burada ABD ve Hırvatistan'a karşı oynamamız gereken çok önemli maçlar var. Son turnuvadaki eksiklerimizin üstüne gitmeyi düşünüyoruz. Takıma hücumda ve savunmada eklemek istediğimiz kurgular var. Onları da ekleyip, olimpiyata hazır olmak istiyoruz.”

“Zayıf rakip beklememek lazım”

Olimpiyat Oyunları'na katılan takımların ya kıta şampiyonu ya da elemelerde iyi performans gösteren takımlar olduğunun vurgusunu yapan Yıldızoğlu, şöyle devam etti: “Bence gayet iyi bir grup oldu. Dünyanın en iyi takımlarının hak ederek geldiği organizasyonda, zayıf bir rakip beklememek lazım. Buradaki bütün rakiplerimiz, kıtasının şampiyonu oldular veya elemeleri geçerek geldiler. Hepsi önemli ve formda rakipler. Biz en başından beri, hiç kimseden çekinmediğimizi söylüyoruz. Tüm rakiplerimize, saygı duyuyoruz. Türk kadın basketbolunun geçen sene Avrupa'da nerede olduğunu görme şansımız olmuştu. Şimdi dünyanın neresinde olduğumuzu, en iyi basketbolumuzu oynayarak, sınırlarımızı zorlayarak görmek istiyoruz.”

Türkiye'deki gelişmelere paralel sporun da gelişim içerisinde olduğunu söyleyen tecrübeli antrenör, Türkiye'yi olimpiyatta temsil etmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Yıldızoğlu, “İnşallah sadece temsil hakkı değil, gelenekselleşen, her olimpiyata düzenli olarak katılan, ülkemize en iyi şekilde hizmet eden bir takım olmak istiyoruz” dedi.

Olimpiyat serüveni

A Milli Kadın Basketbol Takımı, Ankara'da düzenlenen 2012 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri'nde Porto Riko'yu 65-53, Japonya'yı 65-49, Arjantin'i de 72-58'lik skorlarla yenerek, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkını elde etmişti.

Ay-yıldızlı ekip, Olimpiyat Oyunları'nda ise A Grubu'nda ABD, Angola, Çin, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan ile mücadele edecek. Milliler ilk maçını 28 Temmuz'da Angola ile oynayacak. 30 Temmuz'da Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak olan “Potanın Perileri”, 1 Ağustos'ta ABD, 3 Ağustos'ta ise Çin ile karşılaşacak. A Milli Kadın Takımı, gruptaki son maçında ise 5 Ağustos'ta Hırvatistan ile karşı karşıya gelecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz