Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Küresel piyasalarda iyimserlik artıyor

  NYT
  14.02.2011 - 10:48 | Son Güncelleme: 14.02.2011 - 16:41

  Analistler, yatırımcıların uzun dönemde Ortadoğu’daki gelişmeler hakkında endişeleri bulunsa da, Mısır’daki tansiyonun hafiflemesinin küresel piyasalardaki en büyük sıkıntılardan birini ortadan kaldırdığını belirtti.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor        

   

  Finansal danışmanlık şirketi Blackstone Group’a bağlı piyasa stratejisti Byron Wien, piyasaların normale dönmeye başlamasının ardından, ABD’deki portföy yöneticilerinin küresel ekonominin gelişmesi ve gelir artışlarına odaklanmaya yöneltebileceğini söyledi.

   

  Wein, “Kısa dönemdeki sonuç, Mısır’daki kaosun sona erdiği yönünde. Bu hisseler için olumlu bir gelişme… ABD’nin ihracat rakamlarının iyi olması, tüketicilerin yeniden harcamaya yapmaya başladığını gösteriyor” dedi.  

   

  ABD’DE ENFLASYON BASKISI BEKLENMİYOR

  ABD’de ekonominin gidişatını Salı günü açıklanacak perakende satış rakamları ve Perşembe günü gelecek tüketici fiyatlarındaki son veriler gösterecek. Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan piyasalardaki enflasyon bu ülkelere ve küresel ekonomiye yönelik endişeleri artırsa da, tüketici fiyatlarının sadece yüzde 0.1 artmasının beklendiği ABD’de fiyat baskınının oluşması beklenmiyor.

   

  Diğer yandan, konut sektörü verilerinin Çarşamba, ekonomik göstergelere ait son verilen ise Perşembe günü açıklanması bekleniyor. Standard&Poors’un yatırım stratejisti Sam Stovall, son verilerin ABD ekonomisinin güçlendiğini göstereceğini, sanayi, enerji ve teknoloji gibi önemli sektörlerin 2011’in başından beri hisse piyasalarındaki en iyi performansı sergilediğini belirtti.

   

  Stovall, Ortadoğu’ya yönelik endişelerin ortadan kalkmaya başladığını, bu durumun, yüksek milli borçtan kaynaklanan endişelerden dolayı değer kaybeden dolar ve euronun tekrar güç kazanmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

   

  Diğer yandan, Cuma günü Mısır’ın eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in istifasıyla ham petrol fiyatları düşmüştü. Ancak Yemen ve Cezayir’de yaşanan karmaşanın enerji fiyatlarını değişken kılması bekleniyor.

   

  Hükümetlerin devrildiği Mısır ve Tunus’a kıyasla, siyasi gerginliğin devam ettiği Cezayir, Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) örgütünün en büyük üreticilerinden biri konumunda.

   

  * Bu haber New York Times'ta, "Optimism for Further Lift in Global Markets" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">http://twitter.com/HurriyetEkonet<ı style="mso-bidi-font-style: normal">   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı