Küresel krizde kredi hacmimiz azalmadı, aksine yüzde 6 arttı

Hürriyet Haber
10.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Fortis Bank Türkiye Perakende Bankacılık Grubu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Mendi, KOBİ’lere tüm bankacılık faaliyetleri içinde önemli bir yeri bulunduğunu vurgularken, 2010 yılında bu alanda daha da büyüyeceklerini belirtti.

KOBİ kredilerinin Fortis’in tüm krediler içindeki payının yüzde 22 olduğunu belirten Mendi, şu bilgileri verdi:
Hedeflere ulaştık
 Fortis Bank Türkiye olarak biz de bu dönemde KOBİ kredi hacmimizi azaltmadık, hatta son bir yılda yüzde 6 artırdık. Bununla birlikte aynı dönemde KOBİ kredilerinin sorunluluk hacmi iki kat arttı. Kriz etkilerine rağmen KOBİ bankacılığında nakdi kredilerde yüzde 90’ın üzerinde, gayri nakdi kredilerde yüzde 130, mevduatta da yüzde 100’ün üzerinde hedeflerimize ulaştık.
 Banka olarak 2010 yılında da KOBİ’lere odaklanarak hem pazar hem de toplam bilanço içinde KOBİ kredileri payımızı artırmayı hedefliyoruz. Ancak yine ekonomik dalgalanmanın etkileri ile olası sorunlu kredilere yönelik tedbirleri elden bırakmayarak, KOBİ kredilerinde kontrollü büyüme sağlayacağız.
Hızlı dönüş
 KOBİ müşterilerimize özel ürün ve hizmetlerimizi çeşitlendirerek sunmaya 2010 yılında da devam edeceğiz. Fortis World Patron Kart ürünümüz ile kendi işinin patronu olan küçük ölçekli KOBİ müşterilerimiz, 12 aya varan vadelerde taksitli nakit avans kullanabiliyor. Küçük ölçekli işletmelerin kredi taleplerine daha hızlı yanıt vereceğiz. Bu bağlamda düşük meblağlı kredi taleplerini hızlı sonuçlandırabildiğimiz yeni kredi akış modelimizle başvuru yapan müşterimize çok hızlı dönüş yapabiliyoruz.
 KOBİ’lerin sadece finansal sorunlarını çözmeyi değil, bilgi ve know  how ihtiyaçlarını gidermeyi, günlük yaşamlarında onlara gereken desteği vermeyi hedefliyoruz. Türkiye çapındaki yaygın şube ağımız ve alternatif dağıtım kanallarımız, bu alanda sergilediğimiz başarılı performansta önemli bir rol üstleniyor.
Yetkin kişiler
 KOBİ’lerin bankalardan daha kolay kredi temin etmesi için muhasebe ve finansman teknikleri konusunda yetkin kişilerle çalışmaları gerektiğine inanıyoruz. Bu gibi yetkin kişilerin sayısının artması amacıyla da devlet desteği ve organizasyonuyla bir eğitim programı uygulaması başlatılmasını istiyoruz.
 KOBİ’lerin yaşadığı asıl sorun ise sermaye yetersizliği. Bu nedenle sermaye girişleri konusunda teşvik edici uygulamaların devreye alınması gerekiyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı