Ege Haberleri

EGE

  Küresel kriz turizmi vuracak

  Buket YETİŞSİN
  07.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.08.2012 - 15:05

  Didim Turizm Derneği Başkanı Deniz Atabay,herşey dahil sisteminin bir an önce bitirilmesi veya düzenlemeye sokulması gerektiğini belirtti.

  ÖNEMLİ UYARI

  Herşey dahil sisteminin bir an önce bitirilmesi veya düzenlemeye sokulması gerektiğini belirten Atabay, 20 yataklı otellerin dahi bu sistemle çalıştığını kaydetti, “Bu sistem turizmin ruhunu ve prensiplerini kaybettirdi. Turist gelsin de nasıl gelirse gelsin mantığı ile hareket, kaliteyi ve öz değerlerimizi yok etti. Kalite, fiyatlar ve  memnuniyet düştü” dedi. Sistemin kötü niyetli kişilerce kullanıldığını da öne süren Atabay “Bu şekilde tatilini geçirirken ülkesine döndüğünde memnuniyetsizliğini belirterek tatil ücretini sigorta ve tur firmasından geri almaya çalışan turist profili de çoğalmaya başladı” diye konuştu.

  Didim Turizm Derneği Başkanı Deniz Atabay, dünayadaki ekonomik krize bağlı olarak sezonun düşük geçtiğini, Ramazan’ın da denk gelmesiyle turizmde yüzde 50’ye varan gerilemeler yaşandığını belirtti. ‘Herşey Dahil Sistemi’nin de turizme darbe vurduğunu kaydeden Atabay, 2013’te ekonomik olarak daha büyük sıkıntılar beklediğini dile getirdi. Atabay “Avrupa’daki ekonomik daralmadan dolayı 2012 için beklentimiz yüksek değildi, ancak Olimpiyatlar, Dünya Şampiyonası ve uçak firmalarının iflası ekonomiyi daha da çıkmaza soktu” dedi. Küresel kriz nedeniyle Yunanistan ve İspanya’nın fiyat kırdığını, bunun da turların bu ülkelere kaymasına neden olduğunu anlatan Atabay, “2013 yılı global sıkıntının nefesini biraz daha hissettirecek bir yıl olacak” diyerek işletmecileri uyardı. Turizm gelirlerindeki gerilemeden en az şekilde etkilenmek için Didim’in lokal olarak bir çalışma yapamayacağını belirten Atabay, “İşletmecilerimiz, krizden en az hasarla çıkmak için beklentilerini aza indirmeli ve daha gerçekçi bütçe belirlemeli” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı