ANKARA HABERLERİ

Küresel kriz Rüzgarlı’da esiyor esnaf artık öğle yemeği bile yiyemiyor

Fatih AKTİMUR
30.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 29.10.2008 - 20:30

Son dönemlerde tüm dünyayı kasıp kavuran ekonomik kriz başkentte yapı ve inşaat sektörünün kalbi olarak görülen Rüzgarlı Sokak’ı da vurdu. Beş yıl önce 30 bin YTL hava parasıyla bile zor kiralanan birçok dükkan son bir yıldır boş duruyor.

Fatih AKTİMUR

ANKARA’da yapı, inşaat ve tesisat sektörünün lokomotifi olarak bilinen Rüzgarlı Sokak’a, yaşanan ekonomik kriz damgasını vurdu. Son beş ayda birçok esnaf kepenk indirme noktasına gelirken, ayakta durabilenler sadece vergi ve çeklerini ödeyip günü kurtarabilmek için çaba gösteriyor. Yaklaşık beş yıl öncesine kadar binlerce YTL hava parasıyla bile zor kiralanan dükkanlar bugünlerde boş duruyor.

Özellikle yapı ve tüketim sektörlerine ağır darbe vuran ekonomik krizin etkilerini azaltmak için Rüzgarlı esnafı, büyük alışveriş merkezleri ve yapı marketlere tanınan ayrıcalıklardan faydalanmak için yetkililere başvurmalarına rağmen sonuç alamamaktan şikayetçi. Ankara Ticaret Odası başta olmak üzere birçok kuruma sektörün ve Rüzgarlı’nın sorunları anlatan esnaf, çok sayıda işletmenin kepenk kapatmak için gün saydığını, tedbir alınmazsa Rüzgarlı’nın tarih olacağını dile getirdi.

Krediyi ödeyemiyor

Rüzgarlı Sokak’ta yalıtım malzemeleri satan Sertaç Köleli 90’lı yıllarda herkesin Rüzgarlı’dan alışveriş yaptığını belirterek, "Rüzgarlı, Ankara esnafının ticari anlamda İstanbul’u geçtiği tek yerdi. Yaşanan krizlerin yarattığı olumsuz koşulla yüzünden şimdi esnaf banka kredisini ödeyemez hale geldi" dedi.

Büyük alışveriş merkezleri ve yapı marketlerin de Rüzgarlı’yı olumsuz etkilediğini savunan Köleli, "Buradaki esnaf resmi tatillerde, bayramlarda ve haftasonları kapalı. Fakat aynı durum AVM’ler için geçerli değil. Özel izinlerle tatillerde, bayramlarda açık oluyorlar. Buradaki esnaf bu avantajdan mahrum bırakıldı. Rekabet açısından dezavantajlı bir durumdayız. Tüm bunlardan dolayı Rüzgarlı için bir takım düzenlemelerin yapılması şart" diye konuştu.

Firma cirosunun yüzde 24 azaldığını ve masrafların yüzde 12 oranında arttığını ifade eden Köleli, artan banka kredileri ve krizin tüm olumsuz etkilerine rağmen ayakta durmak için savaş verdiklerini söyledi.

İş gücü piyasası anket çalışması

TÜRKİYE İş Kurumu (İŞKUR), ülke genelindeki tüm iş yerlerinde, muhtelif sektör ve branştaki iş gücü açığının belirlenmesi amacıyla bir anket çalışması yapıyor.

İŞKUR yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, iş gücü piyasası verilerini derlemeye yönelik olarak geliştirilen "İşgücü Piyasası Bilgileri Soru Kağıdı", bir yazılım programı çerçevesinde elektronik anket haline getirildi.

Ankette elde edilen verilerin sonucunda; Türkiye genelinde iller itibariyle iş yerlerinin iktisadi faaliyetleri dikkate alınarak, gelişen ve daralan sektörleri belirlemek, bu sektörlerde mevcut ve gelecekte ihtiyaç duyulacak ya da ortaya çıkacak açık işleri, meslekler bazında tespit etmek amaçlanıyor.

Anketten elde edilecek veriler ışığında, iş gücü piyasasında meydana gelen değişme ve gelişmelerin iş gücü üzerindeki etkisini ortaya çıkartmak ve alınması gerekli önlemleri belirlemek amacıyla programlar geliştirilecek.

Türkiye genelindeki tüm iş yerlerinde, 15 Ekim -15 Kasım tarihlerinde, muhtelif sektör ve branştaki iş gücü açığının belirlenmesi amacıyla yürütülecek ankete, elektronik ortamda "www.iskur.gov.tr" veya "http: anket.iskur.gov.tr" web adresinden ulaşılabilecek.

Sokağın önlem paketi

RÜZGARLI
Sokak’ta önlem alınmazsa sektörün öleceğini savunan esnaf, genel bir önlem paketi hazırlayarak ATO’ya sundu. Sunulan önlem paketinde şu öneriler yer alıyor:

n Sektör KDV’sinin düşürülmesi için çalışmalar yapılması,

n TOKİ’nin asli görevine dönerek sosyal konutlar üretmesini, yarattığı haksız rekabetin önlenmesi için çaba sarfedilmesi, mutlaka devam edilecekse projelerdeki konut adedinin düşürülerek malzeme temininin tekel yerine tabana yayılması,

n Yıllardır gündemde olan marketler yasasını meclisten ivedilikle geçirilmesini ve AVM’lerin çalışma ssatlerinin düzenlenmesi

n Rüzgarlı Sokak civarında otopark sorununa çözüm bulunması

n Ülkedeki ekonomik durgunluk dikkate alınarak, geniş tabanlı bir esnaf yürüyüşü yapılması

Krizden sonra ayakta durmak iyice zorlaştı

SERAMİK sektöründe faaliyet gösteren Ahmet Ünlüer ise, "Esnaf artık öğle yemeği yememeye, cep telefonu kullanmamaya başladı. Rüzgarlı son krizden sonra ayakta duramaz hale geldi" dedi. Son beş aydır yüzde 50 giderle işlerini sürdürdüklerini söyleyen Ünlüer, kriz nedeniyle peşin satış yapmak istendiğini fakat müşterilerin, düzenlenen birçok cazip kampanyaya rağmen Rüzgarlı’ya uğramadıklarını ifade etti.

Müteahhitlerin yeni konut inşaatına giremediği ve dolayısıyla satış yapamadıklarını da söyleyen Ünlüler "Müetahhitlerin yeni bina yapamamasının sebebi TOKİ, bizlerin satış yapamamamızın sebebi ise talep olmaması. TOKİ’ye tanınan imtiyazların müteahhitlere ve dolayısıyla bizlere de tanınması gerekiyor. Ayrıca TOKİ’nin sosyal konutlar misyonuna devam etmesi ve tekelleşmenin önünde geçilmesi büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Küresel kriz Rüzgarlı’da esiyor esnaf artık öğle yemeği bile yiyemiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı