Küresel kriz fuarı da etkiledi

Hürriyet Haber
15.10.2008 - 14:44 | Son Güncelleme:

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ, Aydın'da 15-19 Ekim 2008 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan 8. Aydın Sanayi ve Ticaret Fuarı'nın, ekonomik kriz nedeniyle yeterli katılımın sağlanamaması gerekçesiyle iptal edildiğini açıkladı.

Baştuğ AYTO'da düzenlendiği basın toplantısında, fuarların üretilen malların tanıtımı, sipariş alınması, piyasayı ve rakipleri tanımak, teknoloji ve yenilikleri takip etmek ve satıcıların değişen pazar şartlarına göre kendini yenileyerek, rekabet gücü kazanmalarına neden olan aktif tanıtım ve pazar yerleri olduğunu söyledi.

Baştuğ, AYTO olarak fuarlara çok önem verdiklerini, iç ve dış fuarlara katılan odaya üye Aydınlı iş adamlarını maddi olarak desteklediklerini ifade etti.

2001 yılındaki ekonomik krizden çıkmak amacıyla Aydın'da bir fuar kurulması fikrini ortaya attıklarını ve SNS Fuarcılık Limited Şirketinin organizasyonu ile 2001'den 2007 yılına kadar Aydın Sanayi ve Ticaret Fuarı'nın gerçekleştirildiğini aktaran Baştuğ, şöyle konuştu:
“SNS Fuarcılık bu yıl da 15-19 Ekim tarihleri arasında Ticaret ve Sanayi Fuarını, 23-26 Ekim 208 tarihleri arasında da Tarım ve Hayvancılık Fuarını gerçekleştirmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) müracaat etmiş ve TOBB tarafından izin verilerek, yayınlanan fuar takviminde yer almıştı.

Ancak bu yıl dünyada baş gösteren ekonomik kriz nedeniyle ülkemiz ekonomisinin çok daralması, bunun iş adamlarının fuara para ayıramayacak kadar derinleşmesi nedeniyle organizasyonu yapan firma, odamıza yazılı başvuruda bulunarak, 8. Aydın Sanayi ve Ticaret Fuarı'nın, katılımcı sayısının, mevzuatın istediği fuar düzenleyecek katılım sayısının çok altında kalması ve katılacağını bildirenlerin de Ramazan Bayramı sonrası sözleşmelerini iptal ettiklerini bildirmeleri nedeniyle iptal edildiğini bildirmiştir.”

Baştuğ, fuarları düzenleme yetkisinin tamamen TOBB'a ait olduğunu, fuarın iptal edilmesinde AYTO'nun hiç bir etkisinin olmadığını vurgulayarak, 50 katılımcı olmadan fuarın düzenlenemediğini belirtti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı