Küresel ekonomide güç merkezi Asya'ya kayıyor

Hürriyet Haber
17 Ekim 2008 - 15:31Son Güncelleme : 17 Ekim 2008 - 15:31

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu küresel ekonominin yeni bir dönüşüm sürecine girdiğini, küresel üretimin hızla Asyalaştığını ve Asya ekonomilerinin dünya ekonomisi içindeki payının giderek arttığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu 1. Trabzon İpek Yolu İşadamları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Trabzon’un Orta Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan tarihi İpek Yolunun en önemli merkezlerinden biri olduğun kaydetti.

Gelişmiş ülkelerin dünya üretimindeki payının 150 yıldan beri ilk kez 2005 yılında yüzde 50’nin altına düştüğünü vurgulayan Hisarcıklıoğlu dünya ekonomisinin lokomotif rolünü yükselene piyasaların üstlenmeye başladığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu son 20 senede küresel ticaretin tarihinin hiçbir dönemde görülmemiş hızla büyümeye başladığını kaydederek, “Yaşanan bu küresel dönüşüm süreci içinde Asya’da üretilen malların batı pazarlarına en hızlı ve en ucuz şekilde ulaştırılması hayati önem taşımaktadır. Batı Asya limanlarının kapasiteleri ve alt yapıları hızla gelişen ticaret hacmi karşısında yetersiz kalmaktadır. Bu durum yeni ulaştırma rotası arayışlarını beraberinde getirmiştir. Bu arayış sürecinde Avrasya ve Karadeniz bölgesinin kara ve demir yolları son derce önem kazanmıştır. Son 20 yılda yaşadığımız değişim dönüşüm süreci, tarihi İpek Yolunu yeniden canlandırılması ve bu güzergâh üzerinde bulunan ülkelerin küresel ekonomik sisteme entegrasyonu gereğini doğurmuştur” dedi.

Hisarcıklıoğlu İpek Yolunun bir ucunda küresel ekonomini büyüme motorlarında Çin, diğer ucunda ise Dünyanın en büyük pazarı AB’nin bulunduğunu kaydetti. Tarihi İpek Yolunun yeniden canlandırılmasını hayal olmadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu İpek Yolunun canlandırılmasının küresel ekonominin değişen dinamiklerinin zorunluluğu olduğunu belirtti.

BÜYÜKEKŞİ: "KÜRESEL EKONOMİ BÜYÜK BİR KRİZLE KARŞI KARŞIYA"

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de konuşmasında küresel ekonominin ciddi bir krizle karşı karşıya olduğunu, yaşananların soğukkanlılıkla değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin krize çok güçlü girdiğini ve Bankacılık sisteminin altyapısının sağlam olduğunu vurgulayan Büyükekşi “Bu dönemde kalıcı yabancı sermaye çekmede etkili olabiliriz. Körfez ülkelerinde birikmiş sermayeyi ülkemize çekebilirsek krizini etkilerini minimize edebiliriz” dedi.

Dünyada güvenilir liman arayan sermayenin Türkiye’ye çekilebileceğini vurgulayan Büyükekşi Türkiye’nin geleceğin önemli ve şanslı bir ülkesi olduğunu kaydetti. Büyükekşi Türkiye’nin bundan sonra üretiminin ve ihracatını ön planda tutulduğu yeni stratejiler hazırlaması gerektiğini söyledi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı